Sınav kaygısının azı karar çoğu zarar

  • Giriş : 09.06.2007 / 08:19:00

Anadolu Sağlık Merkezi'nden Uzman Psikolog Sevil Usanmaz, yoğun sınav kaygısı taşıyan öğrencilerin kendini 'başaramayacağım ve rezil olacağım' düşüncesine kaptırdığını belirtiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bunun da unutkanlık, gerginlik, güvensizlik ve dikkat eksikliğini beraberinde getirdiğini aktarıyor.

Usanmaz, sınava günler kala aşırı kaygıyı yenmek için şu tavsiyelerde bulunuyor: "Haftalık ve günlük çalışma programı yapın. Çalışırken kısa molalar verin. Günde en az 7-8 saat uyuyun. İyi ve düzenli beslenin. Pozitif düşünün. Kendinizi başkalarıyla değil, kendinizle karşılaştırın. Gevşeme egzersizleri yapın. En önemlisi de kendinize güvenin."

Memorial Hastanesi'nden diyetisyen Seçil Kenar ise beslenme ve sınav başarısı arasındaki ilişkiye değiniyor. Kenar, sınav stresinin kilo kaybı veya kilo alımı, mide bulantısı, kabızlık gibi problemlere yol açtığını anlatıyor. ÖSS sınavlarına hazırlanan kişilerin genellikle sabah kahvaltısını önemsemediklerini de hatırlatan Kenar, "Oysa sabah güne iyi bir kahvaltıyla başlayan kişilerin başarı ve dikkat oranlarının daha yüksek olduğu bilimsel bir gerçek. Bu yüzden sınava hazırlanan tüm gençler hemen yarın sabahtan itibaren süt, kepekli ekmek, peynir, yumurta, pekmez, yulaf ezmesi gibi besleyici gıdalarla kahvaltı yapmaya başlamalı." tavsiyesinde bulunuyor.

Kenar, gün içinde ara öğünlerde ise tatlı, çikolata ve hazır meyve sularının yerine yoğurt, küçük kepekli sandviç, meyve ve ayran gibi gıdaların tüketilmesi gerektiğini kaydediyor. Öğün atlanılmamasını da isteyen diyetisyen Kenar, çay, kahve ve kola gibi içeceklerden uzak durulmasını öneriyor.

Sınav günü beslenme

Sınav sabahı daha önce tüketmediğiniz yiyecekleri denemeyin.
Mümkünse dışarıda yemek yemeyin.
Sınav sırasında şekerli gıdalar almayın.
Sınav sırasında yanınızda kepekli sandviç, paket süt ve su bulundurun.
Sınav sırasında oluşan paniği azaltmanın yolları

Tüm soruları hızlıca gözden geçirip, kolay olanlardan başlayın.
Korkularınızı ve geleceği düşünmeyin; sadece o an ne yapmanız gerektiğine odaklanın.

Çok soru çözmeye değil, yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışın. Kaç tane soru cevapladığınızı sınav sırasında saymayın.
Gerginliği hissettiğiniz anda bunun normal olduğunu düşünün. Panik yaptığınızda dikkatinizi kısa süreliğine başka bir şeyde toplayın.
Sonuç kötü olsa bile bunun hayatta karşınıza çıkacak en kötü şey olmadığını düşünmeye çalışın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious