Sınav öncesinde neler yapılmalı?

Sınav öncesinde neler yapılmalı?.17358
  • Giriş : 07.06.2008 / 00:11:00
  • Güncelleme : 07.06.2008 / 00:34:32

İşte kaderinizi belirleyecek sınav öncesi yapmanız gerekenler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aşama Dershaneleri kurucu Temsilcisi Şahin Işık, sınav öncesinde öğrenciler ve velilere uyarılarda bulundu.

Işık, yaptığı açıklamada, "Öğrencilerimizin, kendilerine bir amaç belirlemesi ve bu amaç doğrultusunda en uygun stratejiyi netleştirmeleri gerekiyor. Aksi taktirde sınav anında yapılan yöntem değişklikleri kaygıyı ve başarııszlığı beraberinde getirir" diyerek, şunları söyledi:

"Zorlu maratonun sonuna geldik. Uzun yıllardan beri vermiş oldukları çabanın sonucunu almak üzere olan öğrencilerimiz, belli konularda sınav öncesi dikkatli olmalılar. Öncelikle öğrenciler eksiklerini kendileri tespit etmeli ve deneme sınavlarına girerek sınav pratiklerini artırmalı. Sürekli, 'Ya kazanamazsam ne olur' gibi olumsuz motive edici düşüncelerden uzaklaşmalı ve kendisini mutlu edecek düşünceler taşımalıdır. Bu süreçte en önemli unsurlardan birisi de öğrencinin kendisine güvenmesidir. Ayrıca sınav esnasında yaşanacak dikkat eksikliği en ciddi sorunların başında gelmektedir. Dikkat eksikliğini giderebilmek için öğrencilerimizin zaman tutarak soru çözmeleri ve işlem pratiklerini artırıp çözümü sonuna kadar götürmeleri gerekmektedir.

"Sınav öncesi öğrenciler kadar, velilere de çok büyük iş düştüğünü belirten Işık, "Bu aşırı kaygılı ve stresli dönemde öğrencilere velileri destek olmalıdır. Bu destek kaygılarını artıracak biçimde olumsuzluklar üzerene değil aksine pekiştirilerek motivasyonu artırmalı ve kaygının gerekli ölçüye çekilmesi sağlanmalıdır. Öğrencinin fazla kaygılı olduğu hissedilirse bir uzmandan yardım alınmalıdır. Sınav başarısı onların kişiliğini belirleyen bir ölçüt değildir. Bu bilinçle yaklaşılmalı sınav dışında da değerli oldukları hissettirilmelidir. Öğrencilerin moralini yüksek tutarak onları üzecek cümlelerden kaçınılmalıdır. 'Bu gidişle sen kazanamazsın, bu yıl senin son şansın, komşunun kızı hukuk fakültesini kazandı aman bizi dostlarımıza rezil etme kazanmak zorundasın, bu yıl senin son şansın' gibi zorunluluk ifade eden ve öğrenciye negatif motivasyon veren cümleler kullanılmamalıdır. Bu durum başarısını değil kaygısını artırmaktan başka bir işe yaramaz. Bunun yerine, 'Sana güveniyorum, sonuç ne olursa olsun hep yanındayız, bizim için sağlığın her şeyden önemli' gibi cümleler kullanarak kaygılarını azaltmalıyız. Çünkü başarı aile-öğretmen-öğrenci üçgeninde gelişen bir durumdur"diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious