Sınav stresi ilaçla aşılmaz

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, ÖSS'ye girecek öğrencilerin sınav kaygısının egzersiz ve hayal kurarak aşılabileceğini belirtirken, uyuyabilmek için sakinleştirici ilaç kullanımına ise karşı çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Verimli, üniversite sınavına hazırlanan ve sınav kaygısı taşıyan öğrencilerin, bu kaygıları "nefes egzersizi, fiziksel egzersiz ve hayal kurma" gibi gevşeme tekniklerini kullanarak aşabileceklerini söyledi.

KAYGILI MISINIZ?

Öğrencilerin kafalarında "Ya sınavda başarısız olursam? Ya heyecanlanırsam? Etrafımdakiler beni başarısız görürse" gibi düşüncelerin oluştuğunu belirten Verimli, sınav kaygısı yüksek öğrencilere yardımcı olunması gerektiğini ifade ederek, "ÖSS'ye hazırlanan öğrenciler; sınav yaklaştıkça kendinizde birtakım davranış değişiklikleri görüyorsanız, sinirli, kaygılı, dalgın vb. haliniz etrafınızdakiler tarafından da anlaşılıyorsa, sınav kaygısı taşıyorsunuz" dedi. Kaygının "çarpıntı, terleme, boğulacakmış hissi, titreme, ateş basmaları, ağız kuruluğu" gibi fiziksel belirtilerle de kendini gösterdiğini söyleyen Verimli, bu gibi durumlarda rehber öğretmen ya da psikolog desteği alınmasının da faydalı sonuçlar doğuracağını belirtti.

EGZERSİZLER

Prof. Dr. Arif Verimli, sınav öncesi yaşanan kaygıyı hafifletebilmek için şu önerilerde bulundu:

Temel Nefes Egzersizleri: Egzersize başlamadan önce, sağ elinizi göbeğinizin altına, sol elinizi göğsünüzün üzerine koyun ve gözlerinizi kapatın. Ard arda iki derin nefes aldıktan sonra, kesinlikle 4-5 kez de normal nefes alın. Bu işlemi günde 40 kez yapın.

Fiziksel Egzersiz: Düzenli fiziksel egzersiz, beyinde öğrenmeyi kolaylaştırır. Yaptığınız ders tekrarları zihninize daha kolay yerleşir ve unutmanız zorlaşır. Bilinç gelişir.

Gevşeme Teknikleri: Günün belli bir kısmında zihninizi boşaltarak mutlu bir gelecek ve güzel bir üniversite kazandığınızı hayal edin. Bu sizi motive edecektir.

Öğrenciler ne yapmalı?

Ders çalışma saatlerini 45'er dakika ders, 5 dakika dinlenme ve 10 dakika tekrar olmak üzere 5 saat şeklinde düzenleyin. Sınavın herşeyin sonu olmadığına inanın ve kendinize güvenin. Sınavda yanınızda glikoz ihtiva eden şeker bulundurun.

Sınav öncesi uyuyabilmek için kesinlikle sakinleştirici ilaç kullanmayın. Sınav sabahı iyi bir kahvaltı yapın. Başkalarına değil sadece kendinize konsantre olun. Ses çıkaran kolye, bilezik, topuklu ayakkabı vb. yerine, sade ve rahat kıyafetler giyin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious