Sınav stresi nasıl oluşur?

Sınav stresi nasıl oluşur?.10292
  • Giriş : 04.06.2008 / 08:58:00

OKS ve ÖSS adaylarının yaşayacağı sınav stresi uzmanlara soruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aynı anda 2 milyon kişi, aynı sınav kağıtlarında geleceklerini kodlayacak. Kültür Dershanesi rehberlik uzmanları ve Memory Center uzman psikologlarıyla, sınav stresinin nasıl oluştuğu, baş etmenin yolları ve ailelerin bilmesi gerekenler sizler için konuşuldu.

Uzman Psikolog Orhan Gümüşel:

Vücudumuzda stres hormonları bulunuyor. Sınav, geleceğe bir yatırım olarak değerlendirildiği için ve sınavı kazanmak geleceği kazanmakla eşleştirildiği için çok önemli ve değerli bir unsur haline geliyor. Sınava girmek, normal şartlarda her insanı stres altına sokar. OKS ve ÖSS söz konusu olunca, durum daha da ciddileşiyor. Çünkü gençler yaklaşık 1 yıl boyunca bu sınava hazırlanıyor ve "Eğer bu sınavı kazanamazsam, kişilik değerim zedelenecek" diye düşünüyor. Kendi benlikleriyle ilgili bir sıkıntı olduğu için üzerlerinde büyük bir baskı hissediyorlar.

Baskının sonuçları

1. "Bu sınav benim her şeyim, mutlaka kazanmak zorundayım, kazanamazsam ne olacak?" sorusu ön plana çıkıyor.

2. Genç, sadece akademik gelişimi ön plana çıkartıyor ve bütünü bir kenara koyarak yalnızca bunu düşünüyor.

3. Sınav adayı tek bir noktaya odaklandığı için görevlerini yerine getirmemeye başlıyor. Ya da tam tersi bir şekilde aşırı motivasyonla abartılı bir şekilde yükleniyor. Sonuçta, bu beynin normal işleyişini, doğru analizler yapabilmesini engelliyor.

Öğrenci aklından sürekli olarak şunları geçirir: "Bu sınavı kazanmalıyım." "Nasıl kazanmalıyım?" "Çalışmalıyım." "Oturup çalışayım." Masaya oturduğunda ise aklına hemen en sondaki soru gelir: "Kazanamazsam ne olacak?" Bu noktadan sonra öğrenci çalışmayı bırakır ve kazanamamayı düşünür. Bu durum, sınav esnasında bile yaşanabilir. Bu düşünce zihni kilitler ve o andan sonra öğrenci başarısız olur.

Kültür Dershanesi Rehberlik Uzmanı Hacer İlhan:

1 milyon 700 bin öğrenci sınava giriyor. 200 bin öğrenci ancak bir lisans programına yerleşiyor ve bu rakamın da ancak yarısı girdiği bölümden memnun kalıyor. Ancak 100 bin kişilik bir öğrenci topluluğu mutlu olabilecek. Bu, tek başına bile bir kaygı unsurudur. Aşırı duyarlılık, yoğun duygulanımlar, kendine güvende azalma, gerçek dışı ve karamsar düşünceler... Bütün bunlar, sınav geçtikten sonra da devam edebilecek kaygı süreçleridir. Öğrenci bu etkileri, daha sonraki hayati sınavlarda da yaşayabilir.

Kaygının belirtileri

* Baş ağrısı, kalp çarpıntısı, terleme, yerinde duramama

* Ürperme ve titreme, sindirim ve boşaltım sisteminde rahatsızlık, mide spazmları ya da sürekli tuvalete gitme isteği

* Yeme düzeninde bozulma (Vücut şeker tüketmek ister.)

* Sebepsiz bayılmalar, boyunda sertleşme, gerinme isteği ya da parmakları çıtırdatma eğilimi

* Bel ağrısı, adet düzeninin bozulması

* Büyüme hormonu da etkilenir (Boy daha kısa kalır, diyabet hastalığı görülebilir).

TAKVİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious