Sınav stresini üzerinizden atın!

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Eğitim Bilimleri Uzmanı Yrd.Doç.Dr Semih Summak, sınav stresiyle eşzamanlı olarak yaşanacak ilave bir stresin öğrenme üzerinde ciddi etkilerinin olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gaziantep Genç İşadamları Derneği'nin (GAGİAD) düzenlediği, "Sınav Yaklaşırken Bize N'olur" konulu seminerde konuşan Summak, stresin hormonla bağlantısı, duygusal durum ve beyin üzerindeki etkileri konusunda bilgiler verdi. Yoğun stresin özellikle beyindeki hipofiz bezi ile böbreküstü bezi salgılarındaki etkileşimi bozduğunu belirten Summak, uzun süreli ve iyi yönetilmeyen stresin aynı zamanda vücut savunma sistemini zayıflattığını ifade etti. Stresin ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırladığını aktaran Summak, "Düzenli beslenme, uyku ve hafif fiziksel egzers, strese karşı direnç oluşturur." dedi.

Stres anında; doğru nefes alma, doğru beslenme ve yeterli miktarda su içilmesini tavsiye eden Summak, stresin öğrenme üzerinde ciddi etkisi olduğunu kaydetti.

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Erturhan ise, "83 yıllık cumhuriyet tarihine bakıldığında geleneksel bir tarım toplumu ve yeterli bir sanayi, üretim işletmesine sahip olmayan ülkemizin günümüzde, dünyanın dört bir yanına 75 milyar dolarlık ihracat yaptığını görüyoruz. Gelişmiş batı ekonomileri ile rekabet yapabilen sanayi işletmelerine sahip ülkemiz, Avrupa Birliği müzakere sürecini başlatarak AB kapılarını zorlayan ve bölgesinde söz sahibi 70 milyonluk genç nüfusa sahip bir ülke konumunda. Ülkemizin demografik yapısına bakıldığında nüfusun yüzde 7'sinin 18 yaşın altında olduğu görülmekte. Ülkemizde eğitim alanındaki sorunlar genel olarak ekonomik olsun, sosyal olsun tüm sorunların temelini oluşturmakta. Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze eğitim alanında çok yol alınmıştır. Ancak Türk eğitim sistemi yaz boz tahtasına dönüştürülmüş. Bunlardan biriside üniversite öğrenci seçme sınavıdır. Öğrencinin sosyal-psikolojik durumu göz önüne alınmadan 2 saatlik bir zaman diliminde seçeceği mesleklerin doğru ve kişisel becerilerine uygun olup olmadığı da tespit edilmeden öğrencilerimize geleceğini belirleme şansı verilmektedir" diye konuştu.

Konferans sırasında katılımcılara konuyla ilgili kısa bilgilerin yer aldığı bir kitapçık da dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious