Sınava 45 dakika önce gidin, ‘cep’ götürmeyin

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Üniversitelerde okumak isteyen adayların katılacağı Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), yarın yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adayların, sınav günü, en geç saat 08.45’te sınav yerlerinde hazır bulunmaları gerekiyor. Adaylar sınava gelirken yanlarında mutlaka sınav giriş ve kimlik belgesi, fotoğraflı, resmî onaylı özel kimlik belgesi ile bir fotoğraflarını bulunduracak. Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ve pasaport, özel kimlik olarak kabul edilecek. Sınavda, salon görevlileri, adayı sınava giriş ve kimlik belgesinden tanımakta zorlanırsa adaydan fotoğraflarını göstermelerini isteyebilecek. Adayların, yumuşak uçlu iki kurşunkalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan bir silgiyi de yanlarında götürmeyi unutmamaları gerekiyor.

Adaylara ilk kez tuvalet izni

Adayların yanlarında çağrı cihazı, cep telefonu ve benzer haberleşme araçlarıyla cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi, bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, silah ve benzeri teçhizatla, müsvedde kağıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçlarla sınava gelmeleri yasak. Başları açık olmayan veya kılık kıyafetleri yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayan adaylar sınava alınmayacak.

ÖSS’de bu yıldan itibaren adaylar tuvalet izni kullanabilecekler. Tuvalet izni için binalarda veya salonlarda kadın ve erkek görevliler bulunacak. Bayan adaylar bayan görevliler eşliğinde, erkek adaylar erkek görevliler eşliğinde tuvalet iznini kullanabilecekler. Adayların sınav süresince konuşmaları, kopya alıp vermeleri, salondaki görevlilere soru sormaları, birbirlerine kalem, silgi gibi şeyler alıp vermeleri yasak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious