Sınava girmek için eylem yaptılar

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Sivas'ta geçen sene sınıfta kalan liseli öğrenciler Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'ten, bütünleme sınavının tekrar edilmesini istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sivas Lisesi'nde okuyan yaklaşık 50 lise 1. sınıf öğrencisi, okul bahçesinde ilginç bir eylem yaptı. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında sınıfta kalarak birinci sınıfı tekrar okumak zorunda kalan öğrenciler, kendileri gibi aynı kaderi paylaşan 280 öğrenci için bütünleme sınavı hakkı verilmesini istedi.

"Öğrenciyiz haklıyız, hakkımızı isteriz" şeklinde slogan atan öğrenciler, "Liseyi 5 yılda bitirip, 20 yaşında mezun olmak istemiyoruz." dedi. Öğrenciler adına konuşan Şule Arpaç, "Çalıştık ama başaramadık. Bir sınav hakkı daha istiyoruz. Okula yeni başlayan arkadaşlarımız bizimle dalga geçiyorlar, 'çift dikiş' diyorlar. Bu durum psikolojimizi olumsuz yönde etkiliyor." diye konuştu. Hükümetin 'haydi kızlar okula' kampanyasını hatırlatan Esra Satıcı da "Haydi kızlar okula kampanyası düzenleniyor. Ama bizlere bir şans daha verilmiyor. 2 kredi yüzünden kaldım. Bütünleme sınavı tekrarlansın istiyoruz. Psikolojik olarak zor günler yaşıyoruz. Milli Eğitim bakanımız Hüseyin Çelik'ten rica ediyoruz, bizi bu durumdan kurtarsın. Sadece bir şans daha istiyoruz." dedi.

Kübra Arpaç da, "Bu yıl Lise 2. sınıfa geçemediğim için okula gelmek bile istemiyorum. Geçtiğimiz eğitim yılında gördüğümüz derslerin aynısını görmek çok bunaltıcı. Kendimizi aşağılanmış hissediyoruz. Çok kötü bir suç işlemiş gibiyiz. Tek isteğimiz bize bir şans daha verilmesi." şeklinde konuştu.

Öğrenciler daha sonra bakanlığa gönderilmek üzere sınıfta kalan bütün arkadaşlarından imza toplayacaklarını söyleyerek sınıflarına dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious