Sınavda heyecanlanan ne yapmalı?

Sınavda heyecanlanan ne yapmalı?.14910
  • Giriş : 09.06.2009 / 10:34:00
  • Güncelleme : 09.06.2009 / 10:38:35

ÖSS sınavı öncesi uzmanlar, öğrencilere önemli uyarılarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

14 Haziran günü yaklaşık 1 milyon 400 bin kişi ÖSS sınavına girerek hayalindeki üniversiteye yerleşmek için ter dökecek. Katılımın ve beklentilerin fazla olması ise sınava katılacak kişilerde büyük bir heyecan yaratıyor. Sınava sayılı günler kala konun uzmanları ise sınava katılacak öğrencilere ve velilere önemli uyarılarda bulundu.

Karyelioğlu aşırı stres ve heyecanın başarıyı engelleyeceğine dikkat çekerek, heyecanın kişi tarafından kontrol altına alınabileceğini söyledi.

Antakya özel bir Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu olan Özel Mavi Oluşum, özel Eğitim ve rehabilitasyon Merkezi Kurucularından psikolog Sabahattin Karyelioğlu, ÖSS sınavında öğrencilerin sonuç ne olursa olsun akıl ve mantık yoluyla her şeyi çözebileceklerini söyledi. Karyelioğlu, öncelikle gençlerin bu sınav sonucunun dünyanın sonu olmadığını bilmeleri ve bunu kendi kendilerine telkin etmeleri gerektiğine vurgu yaparak, "Sınavdan sonra da hayat herkes için devam edecek. Bazı öğrenciler aile ve çevre baskısını çokça hissedebilirler. Sonuç ne olursa olsun akıl ve mantık yoluyla her şeyi çözeceklerdir. Sınavdan 2 gün önce çalışmayı bırakmak ve zihinsel olarak dinginleşmek çok önemli. 'Daha çalışmam gereken konular var' veya 'konuları tekrar etmeliyim' gibi düşünceler hem stresi arttırır hem de kafa karışıklığına yol açar. Zihinsel ve fiziksel olarak hazırlanabilmek için minimum 36 saat önce ders çalışmayı bitirmek uygundur. Bu süre içinde uykunun ve bioritmin ayarlanması daha kolay olur" şeklinde konuştu.

Aşırı stres başarıyı engelliyor

Psikolog Karyelioğlu, aşırı stresin başarıyı engellediğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Öğrencinin muhtemelen en büyük sorunu stres ve heyecandır. Bunu düşürmenin en etkili yolu ailenin telkinidir. Çünkü öğrenci aynı zamanda kendini ailesine bu sınavla ispatlamaya çalışır ve onları bu yolla mutlu etmek de ister. Sınav kaygısını ve stresini sınav sonucunun ölüm kalım meselesi olmadığını, sonuç ne olursa olsun her zaman yanında olacaklarını telkin ederek düşürebilirler." Başarıyı yakalamanın en önemli yolunun stresi makul düzeyde yaşamak olduğuna vurgu yapan Karyelioğlu, "Aşırı stres veya umursamamak başarıyı engelleyebilir. Ders çalışmayı bıraktıktan sonra öğrencinin ilgisini başka yöne çekecek faaliyetleri destekleyebilirler. Sınavla ilgili mümkün olduğu kadar az konuşmak daha faydalı olur. Bu süre zarfından film seyredebilirler, oyun ve sosyal faaliyetlere katılabilirler. Ancak mümkünse sınavla ilgili sohbetlerden kaçınsınlar. 'Ya kazanamazsam' fikri zihni kurcalayarak panik riskini arttırır" dedi.

'Motivasyon çok önemli'

Sınavda motivasyonun çok önemli olduğunu belirten Karyelioğlu, sınav öncesi iyi bir uykunun faydalı olacağını dile getirerek, şunları ifade etti: "Ama uyuyamıyorsa da dert edilmemeli. Hayal dünyasına kısa bir yolculuk iyi gelir. Gözlerinizi kapatın, dış dünyadan mümkünse hiçbir ses algılamayın, kendinizle baş başasınız, şimdi kendinizi en rahat, en mutlu ve en huzurlu hissedebileceğiniz bir mekanda hayal edin. Yemyeşil bir orman, güneşli masmavi bir plaj, serin bir dağın doruk noktası ya da bir parkta olabilir. Bu rahatlama seansını önceden çalışın sınav sırasında gerekebilir. Üstelik sınav öncesi gerekli sakinliğe ulaşmada yardımcı olacaktır. Asla ders çalışmayın. Yanlış yapılacak bir soru tüm moralleri alt üst edebilir. Sıkı bir uyku sonra güzel bir kahvaltı ama abartmayın fazla yemek beyine gitmesi gereken kanın mideye gitmesi demektir. Şeker veya çikolata alınabilir ama abartmamak kaydıyla."

Sınav sırasında aşırı heyecan nasıl kontrol altına alınır?

Sınavda çok heyecanlanma durumunda psikolog Karyelioğlu, gençlere şu önerilerde bulundu:
"Derin bir nefes alın 3-5 saniye tutun ve yavaşça 3-5 saniye boyunca bırakın. Hafifçe veya kesik kesikte olabilir. Bu kanın oksijenle dolmasını ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Başınıza veya omzunuza dairesel hareketler yaptırın, ellerinizi bileklerden sallayın. Başlarken mümkünse en başarılı olduğunuz branştan veya çok kolay olduğunu düşündüğünüz sorudan başlayın. Moraliniz düzelebilir.

Bir aksilik ya da panik halinde yine 'nefes alma' ve 'hayal kurma' tekniğini uygulayın. Beyninize 1-2 dakika müsaade edin dinlensin, gözlerinizi kapatın ve derin nefes alın. Soruları çok dikkatli okuyun ve anladığınıza emin olun. Tuzak sorular mutlaka vardır.

Asla unutmayalım; Bu sınav ölüm kalım meselesi değildir. Hayat mutlaka size bir şans daha verecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*