Sınavı geçtiniz, ya imajınız?

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Beklediğiniz yerden olumlu cevap geldi ve bu hafta, hep çalışmak istediğiniz şirketin yöneticileriyle iş görüşmeniz var.Ne yapacaksınız?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilirsiniz, ilk 5 dakika iş görüşmelerinin en sancılı kısmıdır. Bu süreçte karşınızdaki insan, hakkınızda bazı önemli kararlar verecek ve ilerleyen dakikalarda bu kararlar şekillenecek ve sizinle çalışıp çalışılmayacağını netleştirecek. O halde zorlu sınav başlıyor. Kolay gelsin!

İşverenle yapılan görüşmelerde ilk etapta dış görünüş dikkat çeker. Kıyafetinizden ayakkabınıza, saçınızdan aksesuarlarınıza kadar herşey uyumlu, sade ve şık bir izlenim bırakmalı. Hemen ardından duruşunuz, ses tonunuz ve cümleleriniz önem kazanır. Ne söylediğiniz kadar nasıl bir tutum sergilediğinize de bakılır.

ÖYLEYSE İŞE, OTURUP KALKMANIZDAN BAŞLAYIN

Titrek bir sesle ve kelimeleri yutarak konuşmak, ellerinizi nereye koyacağınız bilememek veya rahat oturamamak (her ne kadar heyecandan kaynaklanmış olsa da) karşınızdakine korkak ve telaşlı bir kişilikte olduğunuzu sergiler. Gergin oluşunuz, karşınızdaki kişiyi de sıkar. Bu nedenle rahat olun.

DİĞER ÖNEMLİ BİR NOKTA İSE SAMİMİYETİNİZ...

İşverene karşı gülümsemeniz, göz temasında bulunmanız, konuşulanları dikkatle dinlemeniz, iş hakkında sorular sormanız hatta el sıkışma tarzınız size her zaman artı puanlar kazandırır.

HER ZAMAN ŞIK VE ASİL OLUN

Kıyafetlerinizin temiz, yeni, renkleriyle bütün, kaliteli ve şık olmasına özen gösterin. Asla aşırı renkli kıyafetler giymeyin. Bu sizin basit görünmenize neden olur. Giysilerinizin rengiyle uyumlu bir ayakkabı ve çanta seçimi yapın. Ayakkabılarınızın mutlaka boyalı ve yeni görünümlü olmasına dikkat edin. Abartılı aksesuarlar kullanmayın. Ağır kokulardan kaçının. Yüz şeklinize uygun bir saç modeli uygulayın. Dağınık, yağlı ya da bol jöleli saçlarla işverenin karşısına çıkmayın. Tepeden tırnağa uyumlu, itinalı ve temiz olun.

Kısacası yaptığınız iş kadar kişisel bakım konusunda da profesyonel olduğunuzu kanıtlayın!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious