Sincan Uygur heyeti, Gökçek'i ziyaret etti

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen Çin Kültür Festivali etkinliklerine katılmak üzere Ankara'da bulunan Çin Sincan Uygur Bölgesi heyeti, Başkan Melih Gökçek'i makamında ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, kabulde yaptığı konuşmada, bu tür kültürel alış verişlerin ülkeler arasındaki dostluk ve sempatiyi otomatik olarak artırdığını söyledi.
Türkiye'de bulundukları 15 günlük süre zarfında İstanbul ve İzmir'de çeşitli gösteriler düzenlendiğini kaydeden heyet başkanı ve Çin Halk Cumhuriyeti Sincan Uygur Özerk Bölgesi Halk Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Kurexi Maihesuti, "Çin Kültür Festivali için emeği geçen herkese ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyorum" dedi.

Türk halkı ve özellikle Ankaralıların, Çin Uygur Özerk Bölgesi halkına çok sıcak duygular beslediğini hissettiklerini belirten Maihesuti, festival kapsamında düzenlenen gösterilerden de bahsederek, "Ankara bu festivalin son durağı. Burada 5 gün kaldık. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen Çin Kültür Festivali boyunca, tüm Başkent halkı da bu haftamıza katıldı" diye konuştu.


DOSTLUK VE SEMPATİYİ ARTIRIYOR


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de bu tür kültür alış verişlerinin iki ülke için de son derece yararlı olduğuna inandığını söyledi. Başkan Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak, Çin ile pek çok ilişkiler içerisinde olduklarını ifade ederek, şöyle dedi:

"Çin ile Türkiye arasındaki alışverişler çoğalmalı. Biz Çin'den zaten çok şey alıyoruz, biraz da Çin bizden almalı. Tam dengeyi kuramasak bile biraz yaklaştırmak lazım. Tabi kültürel alışveriş de ülkeler arasındaki karşılıklı dostluğu ve sempatiyi otomatik olarak arttırıyor. O açıdan da heyetin Ankara'ya gelmiş olması, biz Ankaralıları mutlu etti. Ümit ederim Türkiye'den çok güzel duygularla ayrılırlar."

Düzenlenen yerli ve yabancı fuarları gezmeyi çok sevdiğini ve bundan da büyük keyif aldığını belirten Gökçek, "Ama en çok keyif aldığım fuarlar Çin'deki fuarlardır. En son geçen sene Shangay ve Guangzhou'daki fuarlara gittim. Kısmet olursa Nisan ayında yine Guangzhou'ya gideceğim" diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, konuşmaların ardından Çin heyetine bir plaket ile Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını içeren kitap hediye etti. Çin heyeti adına Başkan Yardımcısı Kurexi Maihesuti de Başkan Gökçek'e, Çin'de üretilen ve doğal pamuktan yapılan orijinal havlu ile çeşitli hediyeler sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious