Sine-i millet görüntüsü

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Adalet, Bayındırlık bakanlıkları ile Yargıtay bütçelerinin görüşüldüğü oturuma vekiller ilgi göstermeyince sıralar boş kaldı. Bu durum da sine-i millet esprilerine neden oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Önemli yatırımlarla ihalelerin gerçekleştiren Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bütçesinin de görüşüldüğü oturumda Meclis sıralarının boş kalması, "sine-i millet" esprilerine yol açtı.

TBMM Genel Kurulu'nda bütçe programının 13. turunda Adalet Bakanlığı, Yargıtay Başkanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü'nün bütçeleri görüşüldü. Milletvekilleri görüşmelere ilgi göstermeyince hükümetin politikalarının da tartışmaya açıldığı konuşmalar boş sıralara yapıldı. Dün de salonda birkaç milletvekilinin bulunması muhalefetin eleştirisine neden oldu.

Fiili namaz molası
ANAP Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş konuşmasını, "Boş sıralara konuşmak onuruma dokunuyor" diyerek, yarıda kesip kürsüden indi. CHP sıralarından Kırıkkale Milletvekili Halil Tiryaki ve Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'a, "Boş sıralarla bütçe görüşmesi olmaz. Oturuma ara verin. Meclis'in hali perişan, bari televizyon yayınını kesin de millet halimizi görmesin" diye tepki gösterdi.
"Böyle bir usulümüz yok" diyerek, görüşmeleri sürdüren Yakut, bu itirazlardan 15 dakika sonra cuma namazı vaktinde "Teknik arıza var" diyerek görüşmelere yarım saat ara verdi. Böylece adı konulmasa da fiilen namaz arası verilmiş oldu. Bu aranın ardından toplanan Genel Kurul'a daha sonra da bir saat yemek arası verildi.

Meclis ömrünü doldurmuş
Baloğlu, Milliyet'e yaptığı açıklamada, "Teknik arıza bahane. Cihazlar çalışıyordu. Boş sıralarla görüşme sürmesine itiraz ettik, kabul etmediler, 15 dakika sonra da arıza bahanesiyle namaz arası verdiler. Çok acı bir tablo. Meclis'in saygınlığını zedeliyorlar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious