Sine-i millete dön

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

MHP lideri Devlet Bahçeli, Türkiye'nin erken seçime gitmesinde büyük sorumluluğun muhalefet partilerine düştüğünü söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genel seçim sonrasında CHP - MHP koalisyonu olasılığı tartışılırken, MHP yönetimi, erken seçimi zorlamak için CHP'ye sürpriz bir "sine-i millete dön" çağrısı yaptı.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile geçen salı yaptığı görüşmede erken seçimin Mart 2007'de yapılması konusunda görüşlerini söyleyen Bahçeli, CHP'nin ismini dile getirmeden "Erken seçime gidilmesi konusunda muhalefet partilerine büyük sorumluluk düşüyor" dedi.
Bahçeli, yakın çevresine CHP ismini de telaffuz ederek şöyle konuştu: "AKP iktidarı halkın iradesi ile iktidardan uzaklaştırılmalı. Demokratik olmayan başka bir yol bu hükümetin ömrünü uzatır.
CHP ve diğer muhalefet partilerine büyük sorumluluk düşüyor. Meclis'te temsil edilen partilerin erken seçimi zorlaması, parlamento dışından yapılan zorlamadan daha etkili olur. Biz bir yere kadar etkide bulunuyoruz."
Milliyet'in sorularını yanıtlayan MHP yöneticileri, CHP'nin erken seçim isteyip istemediğini kamuoyuna açık şekilde deklare etmesini ve Meclis'i terk etmek dahil bütün alternatiflere başvurması gerektiğini söyledi. MHP'lilerin görüşleri şöyle:

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı: Esas sorumluluk CHP başta olmak üzere Meclis'te grubu bulunan partilere düşmektedir. Onlar ısrarlı olmalıdır.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır: MHP olarak erken seçim için her türlü gayreti gösteriyoruz. Bu gayreti, CHP de, diğer partiler de göstermeli. CHP, erken seçim isteyip istemediğini kamuoyuna açıkça deklare etmeli. Gerekirse Meclis'ten çekilmeli. Muhalefetsiz kalan AKP mecburen seçime gider.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Işıklar: Sine-i millete dönüp dönmeme kararı CHP'ye ait. Bu kararın örneği vardır. Bahçeli nasıl barajı aşamayacağını bile bile seçime gittiyse, böylece iç ve dış güç odaklarının millet iradesi dışında iktidar değiştirme hesaplarını bozma fedakârlığını gösterdiyse, bu ülke için bugün de erken seçim bir mecburiyet.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious