Sinema salonlarındaki reklamlar tartışılıyor

  • Giriş : 15.06.2007 / 11:33:00

Çetin, tüketicilerin "Sinema salonlarındaki reklamlar çok uzunolduğu" şeklinde şikayette bulunduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin, tüketicilerin "Sinema salonlarındaki reklamlar çok uzun, reklamlarda ses çok fazla açılıyor ve reklamları biz istemediğimiz halde zorla seyrediyoruz" şeklinde şikayette bulunduklarını söyledi.
Çetin, özellikle kapalı gişe oynayan filmlerde yarım saate yakın reklam gösterildiğini kaydetti. "Üstelik bu reklamların seyircilerin dikkatini çekmesi için ses sonuna kadar açılıyor, gelen şikayetler bu yönde ve onlar seyretmeye zorlanıyor" diyen Çetin, "tüketicilerin kendi iradeleri dışında zorlanan bir durumla karşı karşıya" olduklarını ifade etti.
Çetin şunları kaydetti:
"Tüketiciler, ’sinema salonlarındaki reklamlar çok uzun ve reklamları biz istemediğimiz halde zorla seyrediyoruz, bir seçeneğimiz yok TV’deki gibi zaplayamıyoruz’ diyor.
Yine bize gelen şikayetlerde sinema salonlarının filmlerinin sürelerinin 128-130 dakikayı geçmemesinin özellikle film sahiplerinden talep
edildiği görülüyor. Çünkü daha fazla reklam gösterilebilsin, reklama yer kalmıyor diye."

"ISLIK VE ALKIŞLA PROTESTO"
Sinema salonlarının reklamları "sıfır maliyetli olduğu için tercih ettiğini" ifade eden Çetin, "reklamların uzun tutularak, özellikle yeni filmlerin fragmanlarının yeterince gösterilmediği" görüşünü savundu.
Tüketiciler şikayet ettiğinde de sinema salonu görevlilerinin, "reklamlar bitene kadar fuayeye çıkabilirsiniz" dediklerini anlatan Çetin, bunun da giriş ve çıkışlarda rahatsız yarattığını dile getirdi.
Çetin, tepkilerin daha çok alkış veya ıslık çalarak, salonu kısa süreli boşaltarak gösterdiğini söyledi.

"TÜKETİCİDE DE BİLİNÇ EKSİKLİĞİ VAR"
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda konunun "ayıplı mal" kategorisine girmediğine anlatan Çetin, "Daha çok tüketicinin istemediği bir hizmetin ona zorla verilmesine giriyor. Maalesef yasada bu konuda herhangi bir yaptırım öngörülmemiş" dedi. Çetin, şikayetleri salonlara ilettiklerinde de "pek dikkate alınmadığını" öne sürdü.
Tüketicide de konuyla ilgili "bilinç eksikliği" olduğunu dile getiren Çetin, uzun reklam izlettirmenin "aslında tüketici hak ihlali olduğunu" söyledi.
Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Herkesin rahatsız olduğu, dile getirdiği ama o rahatsızlığını bir biçimiyle gösteremediği bir alan, gündeme gelmesi gereken bir alan.
Tüketiciler maalesef ya beddua ediyorlar ya da bırakıyorlar. Hatta nereye başvuracağını ya da tüketici derneklerine başvuru yapılıp yapılamayacağını da tam olarak bilmiyor." Israrlı olunması halinde konunun "ayıplı mal hizmet tanımı içinde yasaya da girebileceğini" söyleyen Çetin, bunun için tüketicilerin şikayetlerini telefonla iletmek yerine, yazılı yapılmalarını önerdi.

"REKLAM SÜRELERİ MAKSİMUM 15 DAKİKA"
Türkiye’deki 1050 sinema salonunun reklam yayın hakkına sahip FİDA Film’in Pazarlama Koordinatörü Nihan Güney ise reklamların sinema salonlarıyla yapılan sözleşmeler çerçevesinde yürütüldüğünü söyledi.
Reklamları "izleyiciyi rahatsız etmeyecek şekilde sınırlandırdıklarını" ifade eden Güney, gösterimin ortalama 10 dakika sürdüğünü, yıl içinde "3-4 taneyi geçmeyen, gişe hasılatı yüksek filmlerde de bu sürenin maksimum 15 dakikaya çıktığını" savundu.
Güney, dünya standartlarına uyduklarını ifade ederek, "Hatta sinema reklamcığında öne çıkan İngiltere, İtalya gibi ülkelerde bu süreler daha da uzun. Türkiye, dünya standartlarını uyguluyor" dedi.

"BU SÜREDE SADECE REKLAMLAR GÖSTERİLMİYOR"
Güney, izleyicilerin reklam süreleriyle ilgili şikayetlerini ise şöyle değerlendirdi:
"Ortalama 10, maksimumda 15 dakika sadece sinema reklamlarını kapsıyor.
Bu süreler dışında korsanla mücadele, toplumu bilinçlendirici vakıf ve dernek çalışmalarına ait bedelsiz katkı sunulan sosyal sorumluluk yayınları da yer almaktadır. Yanlış anlaşılmalara yol açan ve reklamların çok uzun olduğu algısını yaratan da film başlamadan önce gösterilen bu tür şeylerin reklam kuşağı içinde yer aldığının sanılmasıdır." Konunun daha çok vizyona giren filmlerin ilk haftasında gündeme geldiğini belirten Güney, aynı filmin ikinci, üçüncü hafta gösteriminde bu yoğunluğun olmadığını söyledi.

"SİNEMADAKİ REKLAMLAR TV DİZİLERİNDEKİNDEN AZ"
Güney, TV ve sinema karşılaştırıldığında da "prime time"daki bir dizide toplam 30 dakika civarında reklam gösterildiğini, sinemada ise "reklama ayrılan sürenin TV’nin yarısı, en fazla 15 dakika" olduğu görüşünü savundu.
"Türkiye’deki bilet fiyatlarının Avrupa ve Amerika’ya göre düşük olmasına rağmen, sinemaların aynı kalitede hizmet sunduklarını" belirten Güney, şöyle devam etti:
"Sinemalar ciddi maliyetleri olan işletmeler. Bu maliyetlerin sadece gişe geliriyle karşılanması söz konusu değil. Bu nedenle, reklam gelirleri sinema işletmeleri ve dolayısıyla sinema sektörünün kalkınmasında önemli rol oynuyor. Sektöre yapılacak yatırımlarda reklamdan elde edilen gelirin önemi artıyor."

"DENETİMLER YAPILIYOR"
Güney, reklam sürelerinin hem FİDA Film hem de sinemalarca sürekli denetlendiğini söyledi.
"Biz anlaşma sürelerimiz dahilinde belirlenmiş reklam yayınlarını sinemalara göndeririz, onlar da bu reklamları eksiksiz yayınlamakla yükümlüdürler" diyen Güney, reklamlar yayına girdikten sonra ve kampanya süresince kontrol ettiklerini anlattı.

ERLER FİLM
Erler Film Genel Müdürü Faik Bulut da sinemalardaki reklam süreleriyle ilgili şunları kaydetti:
"Tek otokontrol sistemi film seanslarını, seans ve antrakt aralarını aksatmayacak süre içerisinde reklam ve fragmana yer veriyoruz. Herhangi bir sözleşme ve süre taahhüdümüz yoktur, ancak herhangi bir filme seans aksatacak şekilde fazla reklam geldiğinde reklamı gönderen firmaya, şu kadar süreden fazla reklam gösteremeyeceğimizi, istenildiği takdirde diğer salonlara aktarabileceğimizi bildiririz." Bulut, fragmanların da kendi reklamları için çok önemli olduğunu belirterek, "O bakımdan vizyonu yakın film fragmanları, mutlak surette ön tercihimizdir" dedi.
Reklam girdisinin "krizde olan sinema sektöründe çok önemli bir faktör olduğunu" da dile getiren Bulut, sinema salonlarımızda gösterilen çocuk filmlerinde de "kesinlikle sakıncalı reklam ve fragman göstermediklerini" kaydetti.
Özen Film Halkla İlişkiler Müdürü Nizam Eren ise "sinema salonlarında reklam gösterimi ve sürelerinin FİDA Film’in tekelinde olduğunu" söyledi.
Ancak kendilerinde reklamların 8 dakikayı geçmediğini belirten Eren, çocuk filmlerinde de korku filmi fragmanları ile içki reklamlarını göstermediklerini bildirdi.

"SADECE BİLET SATMAKLA SİNEMALAR AYAKTA KALMIYOR"
Tüze Grup Sinemaları Genel Müdürü Ercüment Ekşi ise sinema salonlarının reklam filmlerini FİDA Film ile 2-5 senelik anlaşmalar çerçevesinde yayınladıklarını dile getirdi.
Sinemaların "sadece bilet satmakla ayakta kalamayacağını" belirten Ekşi, "Reklam gösterim anlaşmaları çerçevesinde de bir takım gelirleri elde etmek zorundayız. Dolayısıyla bu reklamları göstermek zorundayız, onların yönlendirdiği reklamları göstermek zorundayız" dedi.
Ekşi, yaz dönemi popüler olmayan filmlerde reklam sürelerinin daha az olduğunu, ancak kış aylarında ve gişeleri zorlayan filmlerde arttığını kaydetti.
Reklamların "çok uzun sürdüğü gibi bir durumun söz konusu olmadığını" ifade eden Ekşi, şunları anlattı:
"Film başına belki 20 tane reklam izlemiş olabilirsiniz. Bunun toplam süresi de anlaşma itibariyle 10-12 dakikayı geçmez. Başka sinemalarla anlaşma metinlerinde bu 15-20 dakika gibi sürelerle uzayabilir. Bizde 12 dakikayı geçtiği şu ana kadar görülmemiştir."

"BİR MEMNUN, BİR DE MEMNUN OLMAYAN TARAF VAR"
Ercüment Ekşi, izleyicilerin her filmin başında en az 5-10 dakika reklam olduğunu öğrendiğini ifade etti. Bazı insanların reklamları izlemekten zevk aldığını söyleyen Ekşi, "Reklam izlemek isteyen erken geliyor, izlemek istemeyenler de fuayede bekliyor. Yani, bir memnun olan, bir de memnun olmayan taraf var" dedi.
Ekşi, reklamlar nedeniyle fragmanların daha az gösterildiği eleştirilerine de katılmadıklarını kaydetti.
"Fragmandan kısıntı yapamayacaklarını" belirten Ekşi, fragmanların toplam süresinin de 3,5 - 4 dakikayı geçmediğini bildirdi. Ekşi, "Hem 10 dakika arada hem filmin başında en az 3-4 fragman göstermekteyiz"
dedi.
Ekşi, çocuk filmlerinde de içki reklamlarının kesinlikle gösterilmediğini savundu. Bu filmlerin içki firmalarının sponsor olduğu salonlarda izletilmediğini, içki reklamlı "10 dakika ara" yazısının da bu filmlerde gösterilmediğini dile getiren Ekşi, "Bira jeneriğini dahi kullanmıyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious