Sinema-Tarih Buluşması başladı

Sinema-Tarih Buluşması başladı.10114
  • Giriş : 15.12.2007 / 10:33:00

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı'nın (TÜRSAK) düzenlediği ''10'uncu İstanbul Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması'' başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayesinde, "Sınırları Aşmak" ana temasıyla gerçekleştirilen festivalin açılış gecesi ve ödül töreni, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı.

Törende, ulusal dalda, sinema sanatçısı Hümeyra Akbay'a onur ödülü verildi. Akbay ödülünü, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın elinden aldı.

Uluslararası dalda onur ödülüne ise 90 yaşındaki Türkolog Prof. Dr.İrene Melikoff layık görüldü. Paris'te yaşayan ve sağlık sorunları nedeniyle geceye katılamayan Melikoff adına ödülünü, kızı Şirin Melikoff Sayar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik'ten aldı.

Gecede, festivale destek veren ve aralarında Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi'nin de bulunduğu kurum ve kuruluşlara birer şilt sunuldu.

Beyoğlu Sinema Ödülleri

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, şildi aldıktan sonra yaptığı konuşmada, 2008 yılından itibaren "Beyoğlu Sinema Ödülleri" ismiyle düzenleyecekleri etkinlikle, bir yıl önce vizyona girmiş Türk filmlerini ödüllendireceklerini bildirdi.

Demircan, "4 yıldır Beyoğlu Belediye Başkanlığı yapıyorum. 4 yıldır çoğu sinemacılar ve sinema yetkilileri, niye Beyoğlu'nda sinema ödülleri organizasyonu düzenlenmediğini soruyorlardı. Bunu düşünüyorduk. Artık Beyoğlu'nda böyle bir organizasyonun zamanı geldi. Biz bunu organize etmeye hazırlandık. İnşallah 2008 yılından itibaren her yıl TÜRSAK ile birlikte ve Turkcell firmasının ana sponsorluğunda 'Beyoğlu Sinema Ödülleri' organizasyonunu yapacağız" dedi.

TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil de Beyoğlu Sinema Ödülleri'nin 16 dalda verileceğini ve 250 bin YTL ödül dağıtılacağını kaydetti.

En iyi film seçilecek yapıma 100 bin YTL ödül verileceğini belirtenYiğitgil, çeşitli branşlardan yaklaşık 500 kişilik seçici kurul oluşturulacağını, organizasyona ilişkin 2008 ocak ayında bir basın toplantısı düzenleneceğini anlattı.

10'uncu İstanbul Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması; "İnsan Hakları", "Sinemada Yeni Keşifler", "Ustalardan Kısalar: Roman Polanski, IstvanSzabo", "Beyaz Perdede Kıbrıs Gündemi", "Bir Kuşağın Belleği: Peter Gothar'a Saygı", "Hümeyra'ya Saygı", "Dünya Festivallerinden", "Sınırları Aşmak" ve "Ödüllü Filmler" olmak üzere 9 ana bölümden oluşuyor.

Festivalin, 20 Aralık tarihine kadar Beyoğlu, Alkazar Sinemaları ve Fransız Kültür Merkezinin salonlarında izleyicilerle buluşacak 49f ilmlik bir gösterimi bulunuyor.

Kardeş Türküler müzik grubunun konser verdiği gecede, yönetmen Sidney Lumet'in son filmi "Şeytan Duymadan Önce" gösterildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious