Sinemada 'uyarıcı işaretler' dönemi

Sinemada 'uyarıcı işaretler' dönemi.16379
  • Giriş : 23.11.2008 / 09:21:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 08:32:35

Televizyon yayınlarında 2006 yılından beri kullanılan “uyarıcı işaretler” sinema salonlarındaki film gösterimlerinde de uygulanmaya başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Yönetmelik'te bu ayın başlarında yaptığı değişiklikle, televizyon yayınlarında 2006 yılından beri kullanılan “uyarıcı işaretler” sinema salonlarındaki film gösterimlerinde de uygulanmaya başlandı.

13 Kasım 2008 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelik değişikliğine göre, filmlerin giriş bölümlerine izleyicilerin rahatça görebileceği bir süre boyunca zorunlu olarak konulacak bu işaretler, “Genel izleyici kitlesi için uygundur”, “Cinsellik unsurları içerir”, “Şiddet ve korku unsurları içerir” ve “Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içerir” biçiminde düzenlendi.

Öte yandan, izleyici için yaş sınırı getirilen filmlerin işaret ve ibareleri de çeşitlendirildi; bunların bazılarına tıpkı batı ülkelerinde olduğu gibi “Aile ile birlikte izlenebilir” anlamına gelen bir “A” işareti eklendi.

Yeni yönetmelik, sinema filmlerini, başlarına bu uyarıcı işaretleri eklemeden dağıtan ve gösterimini yapanlar için çeşitli para cezaları getiriyor. İşaretlerin sinema gösterimlerinde yer alıp almadığını ise İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde görevli personelden oluşan en az dört kişilik bir komisyon denetleyecek. Sinema filmlerini Bakanlık denetimine sunmadan dağıtan ve gösterenlere 10 bin YTL, Bakanlıkça işaretlendirilmiş olmasına rağmen bu işaretlere uymaksızın dağıtım ve gösterim yapanlara ise 50 bin YTL para cezası verilecek.

Öte yandan, bir filmin gösteriminin öncesinde yayımlanan her türlü fragman ve reklâm da o salonda gösterilen asıl yapımın uyarıcı işaretlerine uygun biçimde düzenlenecek. Sözgelimi, bir çocuk filminin öncesine, içeriğinde şiddet, cinsellik, argo ya da olumsuz davranış örnekleri bulunan bir başka filmin fragmanı konulamayacak.

Sinema filmlerinin gösteriminin yapıldığı mekânlarda gerçekleştirilen denetimler, yetkili denetim komisyonu üyeleri tarafından bir tutanakla tespit edildikten sonra, bu işletmelere mahallî mülki idare âmiri tarafından idarî para cezası uygulanacak.

Yönetmelik'te yapılan son düzenlemeyle, toplam 11 adet uyarıcı işaret yürürlüğe girmiş bulunuyor.

Gerek filmlerde, gerekse bunların ön gösterimlerinde yeni Yönetmeliğin kurallarına uymadığını fark ettiğiniz sinema işletmelerini, bulunduğunuz kentin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ndeki ilgili mercîlere şikayet edebilirsiniz.

SİNEMADA “UYARICI İŞARETLER” VE ANLAMLARI

- Genel izleyici kitlesi için uygundur
- 7 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygundur
- Aile eşliğinde, 7 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygundur
- 13 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygundur
- Aile eşliğinde, 13 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygundur
- 15 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygundur
- Aile eşliğinde, 15 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygundur
- 18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygundur
- Şiddet ve korku unsurları içerir
- Cinsellik unsurları içerir
- Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içerir

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*