Sinemalarda bu hafta

Sinemalarda bu hafta.14922
  • Giriş : 28.06.2008 / 10:11:00

Matrix’i yaratan Wachowski kardeşlerin etkisinde olduğu söylenen Kazak asıllı yönetmen Timur Bekmambetov’un Wanted’ı boynuzun kulağı geçebileceğinin çok başarılı bir örneği

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Wachowski kardeşlerin Matrix’i bazı yönlerden sinemada çığır açtı. Felsefi derinliği ve dünya kültürlerini kendi potasında eritmesinin dışında teknik açıdan birçok sinemacının etkilendiği bir yapımdı. Filmin çekimlerinde kullanılan yeni teknikler Timur Bekmambetov gibi genç sinemacıların önünde yepyeni ufuklar açtı. Kazak asıllı yönetmen Bekmambetov 2004 yapımı Gece Nöbeti/Night Watch ve 2006 yapımı Gündüz Nöbeti/Day Watch filmleriyle Rusların Wachowski’si olarak tanındı. Tabii bu beğeni dışında onu geleneksel Rus sinemasını bozmakla suçlayanlar da oldu. Amerikan taklidi bir sinema dili olduğunu öne sürenler ona burun kıvırdı. Hollywood ise her başarılı yabancı sinemacıya takındığı tavrı aldı ve onu transfer etti.

ÇİZGİ ROMAN UYARLAMASI

İşte bu oluşumun ilk meyvesi çizgi roman uyarlaması olan Wanted bu hafta ülkemizde de vizyona girdi. Aslında büyük bir rastlantı söz konusu. Matrix’in etkileriyle yoğrulmuş yönetmenin Wanted’ı vizyona girmeden bir hafta önce de Wachowskiler’in Speed Racer’ı izleyiciyle buluştu. Her iki film de çizgi roman uyarlaması. Her iki filmde de müthiş araba yarışı veya arabalı kovalama sahneleri var. Yine her ikisinde de Matrix’in o büyülü dünyasından izler bulmak mümkün. Bu iki filmi de seyrettikten sonra söylenmesi gereken; boynuzun kulağı geçtiğidir. Wanted’ı seyrettikten sonra insanın aklına şu soru geliyor: Hayal gücümüzün oluşturduğu imgeler daha ne kadar gerçekçi olarak yorumlanabilir ki? Sinema teknolojisinin geldiği nokta bundan sonra neyi hedef alabilir? Wanted’dan sonra çok az film beni teknolojik olarak şaşırtmayı becerebilir diye düşünüyorum. Senaryo başka bir şey ama düşümüzdeki imgelere gerçeklik kazandırmak amacımızda son noktaya yaklaştık sanıyorum. Filmin bütün bu teknik ve taktik başarısından sonra oyuncuları da konuşmalıyız.

JOLIE YİNE MÜTHİŞ

Filmin başrol karakteri Wesley Gibson tam bir kaybeden. Müdürleri tarafından sürekli azarlanan, karısı tarafından aldatılan, ne amacı ne de hırsı olan bir adam. Günün birinde tehlikenin kadın vücuduna bürünmüş hali Fox ile tanışana kadar bu böyle devam eder. Fakat o andan itibaren her şey değişecektir. Hiç tanımadığı babasının, çok eski bir suikastçılar çetesinin üyesi olduğunu öğrenmesi Gibson’ın hayatını sonsuza dek değiştirecektir. Gibson’ı James McAvoy, Fox’u ise Angelina Jolie canlandırıyor. Mc Avoy’un minyon vücudu ve oyunculuk gücü filmin inandırıcılığını veya izleyicinin kahramanı içselleştirmesini kolaylaştırıyor. Jolie de tehlike ve kadın imajının büyülü uyumunu bize sonuna kadar hissettiriyor. Tabii bu isimler dışında suikast çetesini yöneten Sloan rolünde Morgan Freeman ve Terence Stamp gibi isimler de filmin garantisi. Sinema izleyicisinin mutlaka seyretmesi gereken bir yapım Wanted.

Filmin Adı: Wanted

Yönetmen: Timur Bekmambetov

Oyuncular: Angelina Jolie, James McAvoy, Thomas Kretschmann, Morgan Freeman

Senaryo: Michael Brandt, Derek Haas, Mark Millar

Tür: Aksiyon Suç

Timsahın dişlerinde geçen iki saat

Anaconda, Piranha gibi yaratık filmlerini seyredenler Timsah: Nehrin Dişleri’nin kısa konusunu okudukları zaman aradaki benzerliği anlayacak ve filme önyargıyla bakacak. Ama şunu söylemeliyiz ki bu, filme yapılacak büyük haksızlıklardan biri olur. Evet genel itibariyle bir timsah Avustralya’nın el değmemiş ırmaklarında turistlere saldırıyor. Fakat filmin gerçekliği onu diğer örneklerden farklı bir yere koymamıza sebep oluyor. Bir kere söz konusu timsah radyoaktif artıklar tarafından değişim falan geçirmemiş. Gerçek boyutlarında. İnsanlar uzun zamandır kendi varlıklarının dışında hiçbir şeye saygı göstermiyor. Filmin yönetmeni de onları büyük bir timsaha yem edip gerekli mesajı veriyor. Böylesi bir mesaja saygı gösteriyorum ve filmin senaryosunun türüne rağmen gösterdiği ciddiyeti alkışlıyorum. Müthiş bir gerilim düzeyi yakalamış olan Timsah: Nehrin Dişleri bir gerilim filminden beklenen her şeyi size sunuyor.

Filmin Orijinal Adı: Rogue- Timsah: Nehrin Dişleri

Yönetmen: Greg McLean

Oyuncular: Radha Mitchell, Michael Vartan, Sam Worthington

Senaryo: Greg Mclean

Tür: Aksiyon-Gerilim-Macera

Romantik komedinin Fransız hali

KİMİ insan korku filmlerine dayanamaz, kimiyse vahşet filmlerine hiç gitmez, bazısı ise dramdan nefret eder. Hayat bu kadar dram içerirken niye sinemada da bu acıları yaşayım diye düşünürler. Ama aynı insanlar iki saat eğlenceli ve umut dolu romantik komedileri seyretmeye dayanabilir. İşte bu kavramları içinde barındıran ve sorgulayan Senden Başka özel bir üretim. Açıkçası Hollywood’tan etkilenmiş Fransız filmlerini bir türlü sevemedim. Senden Başka’nın gösterimine giderken de böyle bir şüphe vardı içimde. Fakat yönetmen Marc Gibaja farklı olmayı becermiş. Hem bu türünün kurallarını uygulayabilmiş hem de çok tekrara veya kopyaya düşmemiş. Aşkı arayan iki insanın macerasını komedi ve duygusallıkla çok iyi harmanlamış.

Filmin Orijinal Adı: Ma Vie N`est Pas Une Comédie Romantique/ Senden Başka

Yönetmen: Marc Gibaja

Oyuncular: Gilles Lellouche, Marie Gillain, Andréa Ferréol,

Senaryo: Marc Gibaja, Laurent Sarfati

Tür: Komedi - Romantik

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious