SineMardin Film Festivali başlıyor

SineMardin Film Festivali başlıyor.14539
  • Giriş : 20.06.2008 / 13:17:00

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek SineMardin Film Festivali , 20–24 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Bugün Mardin'in yeni sinema salonu da açılışla birlikte seyirciye merhaba diyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2006 yılında yerel inisiyatif olarak başlayan SineMardin Film Festivali, ana çatısı senaryo olan Türkiye’deki tek film festivali. Temel amacı, iki yıldır Senaryo Yazarları Derneğiyle (SENDER) beraber gerçekleştirilen konferans ve senaryo atölyeleriyle Mardin’de senaryo üretimini özendirmek olan festival, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan “Film Platosu olarak Mardin” isimli konferansta geçen sene aynı isimle gerçekleştirilen konferansın çıktıları üzerine kurulan Mardin Film Ofisi’nin çalışma ve faaliyetleriyle Mardin’de yerel sinema üretimi tartışılacak. Yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncuların katılacağı konferans, 21-22 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Festivalin bu yılki teması “Kadın”. Bu temayla birlikte festival üçüncü yılında kadın yönetmen, senarist ve yapımcıların filmlerine yer verecek.

Festivalin açılış filmi olan “Kilit”, yapımcı ve yönetmeni Ceyda Aslı Kılıçkıran’ın ve oyuncuları Müjde Ar, Serap Aksoy, Ayla Algan, Mustafa Alabora’nın katılımıyla Türkiye prömiyeri 20 Haziran tarihinde Kasimiye Medresesi’nde gerçekleşecek festival açılış törenini takiben gösterilecek.

Kayıtlı sinema salonu bulunmayan Mardin’de iki yıldır “sinemasız kentin film festivali olarak” lanse edilen SineMardin Film Festivali, yaratmış olduğu duyarlılık ve çabalar sonucu Mardin Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla bir sinema salonuna kavuşuyor.

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi için İnternet adresi: http://www.sinemardin.com.tr

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious