Sinemasal'ı tanıyamayanlara!

Sinemasal'ı tanıyamayanlara!.16906
  • Giriş : 18.07.2008 / 14:17:00

Sinemaya gönül veren, merak eden, sinemayla ilgili çalışma yapanlar için vazgeçilmez bir başucu kitabı olmaya aday ‘Sinema İdeoloji Politika’ Nirengi Kitap tarafından yayınlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sinema dergisi Sinemasal’ın makalelerinden derlenen kitap, bur arşiv niteliği taşıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümü tarafından çıkartılan sinema dergisi Sinemasal’ın makalelerinden derlenen kitap, Nirengi Kitap tarafından yayınlandı.

İlk olarak 1998 yılında yayınlanan Sinemasal’dan uzun süredir ses çıkmıyordu, bu derleme sayesinde hem Sinemsal’ın birikimine bir göz atma şansı bulacağız hem de daha önce yayınlanmamış iki yazıyı okuyacağız.

Sinema İdeoloji Politika başlığıyla yayınlanan kitapta kuram, sinema ideoloji ve politika, sinema ve feminizm son olarak da filmler ve yönetmenler bölümleri yer alıyor.

Kuram bölümünde film kurgusu ve dramatik anlatımla ilgili üç yazı bulunmakta. Kitabın esas bölümü olan sinema ideoloji ve politika, sinema ve ideoloji ilişkilerine değinen Ertan Yılmaz’ın yazmış olduğu bir makale ile başlamakta. Bu bölümde ilk dikkat çeken makalelerden biri olan “Kültürel bir pratik olarak sinema” makalesi Robert Kolker tarafından yazılmış. “Zor ölüm” ve “vertigo” filminin uzun bir çözümlemesinin yer aldığı yazı, popüler kültür ürünlerinin nasıl yorumlanması gerektiği hakkında oldukça uzun bilgiler vermekte.

Bu bölümde önemli olan diğer makaleler üçüncü sinema üzerine yazılmış iki yazı ve susan sontag tarafından kaleme alınan “büyüleyen faşizm” yazıdır.Sinema ve feminizm

Ülkemizde sinema ve feminizm üzerine fazla kaynak bulunmamaktadır. Birkaç makale ve kitaptan başka elimizde kaynak yoktur. Bu derlemede yer alan “feminist sinema” dosyası geniş hacmi ile ülkemizdeki sinema ve feminizm araştırmalarına bir katkıda bulunmaktadır. Godard ve bergman filmlerinin incelendiği dosyanın editörü bill nichols.

Son bölüm olan “yönetmenler ve filmlerde” ise almodovar, croneberg sineması üzerine yazılarla birlikte Roy Andersson’un bir filmi incelenmekte. Diğer iki yazıda sinema ve polaç kültürünün incelenmekte son olarak Robin Wood tarafından yazılan Renoir ve Mozart adlı makale yer almakta.

Sinema İdeoloji Polikita Nirengi Kitap 03124185474

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*