Singapur Parlamento Başkanı Abdullah Tarmugi, TBMM'de

Singapur Parlamento Başkanı Abdullah Tarmugi, TBMM'de.36422
  • Giriş : 28.04.2008 / 12:10:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Singapur ile başkanlar düzeyindeki ilk ziyaretin 1990 yılında dönemin TBMM Başkanı Kaya Erdem zamanında gerçekleştirildiğini belirterek, ''Sayın Başkan'ın Türkiye'yi ziyareti 18 yıl sonra oldu. Umarım bundan sonraki ziyaretler

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Singapur Parlamento Başkanı Abdullah Tarmugi ile bir araya geldi.

Tarmugi'yi Başkanlık girişinde karşılayan Toptan, ardından Tarmugi ile başbaşa görüştü. İki Parlamento Başkanı, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Toptan, Tarmugi'yi Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Singapur heyetine ''Hoş geldiniz'' dedi.

Gelişen teknolojiyle birlikte dünyadaki uzaklıkların kalktığına işaret eden Toptan, Singapur ile Türkiye arasındaki mesafeye rağmen, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu söyledi.

Toptan, Asya'nın en batısındaki Türkiye ile Güneydoğu Asya'nın istikrarlı, güçlü ülkesi Singapur arasındaki dış ticaret ilişkilerinin daha da geliştirilmesinin mümkün olduğunu bildirdi. Toptan, yaklaşık 700 milyon dolar olan dış ticaret hacminin, artırılması gerektiğini dile getirdi.

Bunu sağlamak için parlamento, hükümetler ve iş adamları düzeyindeki ziyaretlerin sıklaştırılması gerektiğini belirten Toptan, ''İki parlamentodaki dostluk gruplarının ziyaretlerinin sıklaştırılmasında yarar görmekteyim. Başbakanlar düzeyinde, ilk ziyaret 1990'da TBMM Başkanı Kaya Erdem'in Singapur'a ziyareti oldu. Sayın Başkan'ın Türkiye'yi ziyareti 18 yıl sonra oldu. Umarım bundan sonraki ziyaretler bu kadar uzun zaman almaz'' diye konuştu.

-''KARŞILIKLI ANLAYIŞIN DERİNLEŞMESİ''-

Singapur Parlamento Başkanı Abdullah Tarmugi de Toptan'a, kendilerini Türkiye'ye davetinden dolayı teşekkür etti.

İki ülke arasındaki liderler ve iş adamları düzeyindeki ziyaretlerde artış olduğuna işaret eden Tarmugi, ''Singapur ve Türkiye parlamentolarındaki dostluk gruplarıyla, hem parlamentolar hem de parlamenterlerimiz arasındaki ilişkiler sıklaşacak, bu da karşılıklı anlayış ve işbirliğinin daha da derinleşmesini sağlayacaktır. İki ülke arasındaki ekonomik etkileşimde artış var. Ümidimiz odur ki ekonomik ilişkilerimiz bunun da ötesinde büyüme kaydedecektir'' diye konuştu.

Tarmugi, Türkiye ve Singapur arasındaki ilişkilerin iş ve ekonomiyle sınırlı kalmamasını isteyerek, ''Çok yönlü ilişkilerimiz, eğitim ve kültür alanlarını da kapsamakta. Bu alanlarda da gelişecek olan ilişkimiz, iki ülke arasındaki karşılıklı anlayışı ve birbirini tanımayı artıracaktır'' ifadesini kullandı.

İnternet ve teknoloji çağında, mesafelerin hiç önemli olmadığına işaret eden Tarmugi, bu ziyarette olduğu gibi yüz yüze görüşmenin yerinin ayrı olduğu vurguladı.

Tarmugi, 18 yıl daha beklenmemesi gerektiğini belirterek TBMM Başkanı Toptan'ı, Singapur'a davet etti.

Görüşmede, TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar ve dostluk grubu üyeleri de bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious