Sınıf tekrarları okuldaki şiddeti körüklüyor

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Eğitimciler okulların açılmasıyla yeniden 'okullardaki şiddet olayları'nın gündeme geleceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özellikle Endüstri Meslek Liseleri'nde birinci sınıfta kalma oranlarının yüzde 45'leri bulduğuna dikkat çeken eğitimciler uyarıyor; "Türkiye genelindeki liselerde birinci sınıflarda sınıf tekrarlarının yüzde 30 seviyesinde olduğunu, öğretmenlerin öğrencilere en küçük sözlü uyarısının bile soruşturma konusu olması nedeniyle okuldaki şiddet olaylarının önüne geçilemiyor."

KAVGA ÇIKARAN ÖĞRENCİLERİN DERSLERİ ZAYIF

Okul içi şiddetin, erişkinlerin tepkisel yaşamının en açık bir şekilde görünen şekillerinden biri olduğunu söyleyen Türk Eğitim-Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, çocukların okullarda hem şiddetin uygulayıcısı, hem de şiddetin mağduru olduğunu kaydetti.

Bazı okullarda öğretmenlerin can güvenliklerinin olmadığını, bunun da okul içi şiddetin ne derece tehlikeli boyutlara vardığını gösterdiğini anlatan Türkoğlu, "Toplumsal koşullardaki hızlı değişime uyumdaki güçlüğün şiddete yol açtığı öne sürülmektedir. Değişimden en çok etkilenen kesimin çocuk ve gençler olması, okul ve çevresinin şiddet uygulanan yerler haline gelmesine neden olmaktadır. Okulda şiddet; öğrenciler arasında, öğretmenlerin öğrencilere ve öğrencilerin de öğretmenlere yönelik şiddeti şeklinde görülmektedir." dedi.

Türkoğlu, "ıÜüOkulda şiddet kısmen dışarıdan kaynaklanan bir olgu olduğundan tüm eğilimler, özellikle önlemeye yönelik olanlar, sadece eğitim sisteminin farklı bileşenlerini değil yerel toplumun tüm aktörlerini de bir araya getirmelidir. Okulda şiddet birbirinden farklılıklar gösteren değişik biçimlerde ortaya çıkmaktadır; bunlar önemsiz, küçük olaylar ya da çok ciddi olaylar olabilir, ancak hepsiyle uygun biçimde ilgilenilmelidir. ıÜüKavga çıkaran, çeteleşme eğiliminde olan ve disiplinsizlik yapanların tamamına yakını sosyo-ekonomik düzeyi düşük, üniversite hedefi olmayan, ders çalışmayan, tembel ve başarısız öğrencilerden oluşuyor." diye konuştu.

Eğitim sissetimindeki aksaklıklar nedeniyle öğrencilerin başarısının sadece OKS ve OSS ile ölçülmesinin yanlış olduğuna vugu yapan Türkoğlu, 1739 Sayılı Temel Eğitim Kanunu'ndaki 'İyi vatandaş yetiştirme' amacının okullarda gözönüne alınmadığını, başarının sadece sınavlarda elde edilen başarı seviyesiyle ölçüldüğünü kaydetti.

Okullarda öğretim noktasında sıkıntı yaşandığına dikkat çeken Türkoğlu, öğretmenlerin sınıfta rahatsızlık çıkaran öğrencileri uyarmaktan bile kaçınır hale geldiğini bildirdi.

Son 3 yılda sadece Bursa'da 95 öğretmenin uyarı, kınama ve maaş kesintisine varana denk çeşitli cezalara çarptırıldığını dile getiren Selçuk Türkoğlu, şöyle devam etti; "Eskiden veli öğrencisini bize getirir ve 'Hocam eti bizim kemiği sizin' derdi. Şimdi ise 'Hocam eti senin kemiği bizim' diyor. Sistem öğretmeni, öğrenci ve velinin içine bırakıyor. Öğretmenlerin can güvenliği yok. Öğretmenler soruşturma korsunu içerisinde öğrencilerini uyarmaktan bile kaçınıyor. Ekonomik olarak da yoksulluk sınırında çalışan öğretmen, geçim hesapları yapar hale geldi. Okuldaki şiddet olayları okul idarecileri tarafnıdan resmi kayıtlara geçirilemiyor. İdareciler, 'okulun adı çıkmasın' anlayışıyla olayları ilgili makamlara bildirmiyor.Okul bahçesinde veya okul önünde olan olaylar sayılmıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious