'Sınıfta kaldınız' cümlesi ikizleri evden kaçırttı

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Adapazarı'nda ilköğretim 6. sınıf öğrencisi ikiz kardeşlerin, okul müdür yardımcısı tarafından 'sınıfta kaldınız' denilince eve dönmedikleri iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çocuklarına niçin böyle denildiğini anlamadığını ifade eden anne, çocukları bulunmazsa okul yönetiminden davacı olacağını söyledi. Okul yönetimi ise biri Kurul Kararı'na kaldığı için karne alamadığını, diğer kardeşin ise sınıfını geçtiği halde karnesini almadığını bildirdi.

Edinilen bilgiye göre Adapazarı Ahmet Akkoç İlköğretim Okulu 6-B sınıfı öğrencisi ikizler Burak ve Berat Osmanoğulları, dün karne dağıtımı töreninden sonra evlerine dönmedi. İkiz kardeşlerin annesi Hanife Osmanoğulları, dün çocuklarıyla birlikte karne almak için okula gittiklerini belirterek, ''Çocuklarım (Karnelerimizi daha çabuk almak için önden gidelim) diyerek yanımdan ayrıldılar. Daha sonra okulun kapısı önünde gördüğümde, üzüntülü halleri vardı, Burak'ın yüzü mosmor olmuştu.'' diye konuştu.

Çocuklarına karnelerini neden almadıklarını sorduğunu anlatan Osmanoğulları, "Sınıfta kalmışız. Müdür yardımcısı (Size karne yok sınıfta kalmışınız) demiş. Buna çok sinirlendiklerini gördüm. İkisi de sinirlenip yanımızdan koşarak ayrıldılar. Kaçtıklarını hiç düşünmedim.'' diye konuştu.

Ardından durumu öğrenmek üzere öğretmenleriyle görüşmeye gittiğini ifade eden Osmanoğulları şunları söyledi:

''Burak'ın sınıfını geçtiğini, Berat'ın ise kaldığı fen bilgisi dersinden Şube Öğretmenler Kurulu Kararı ile sınıfını geçeceği bilgisini aldım. Oğullarım çalışkandı. Daha önceki yıllarda teşekkür, takdir alırlardı. Okulda yanlış bilgi vermişler. çocuklarım çok gururluydu. Sınıfta kaldınız cümelesi onları mahvetti. Çocukların gururlarına dokundu. İkisi de hem çalışıp hem okurdu. Biri çay ocağında, biri de gazete matbaasında çalışarak harçlıklarını kazanırlardı, azimliydiler. Sınıfta kaldıklarını sanınca evden kaçtılar. Hala bir haber alamadık. Eve dönsünler, okusalar da okumasalar da onları çok seviyoruz. Hem hiçbiri de sınıfta kalmamış. Burak zaten direkt geçmiş, Berat ise kurul kararı ile geçecekmiş."

Okul yönetiminin bu tavrını kınayan anne Osmanoğulları, "Çocuklarım kısa sürede bulunmazsa okul yönetiminden şikayetçi olacağım.'' şeklinde konuştu.

İkizlerin babası Ferit Osmanoğulları ise çocuklarının gururlarına yenik düştüklerini, sınıfta kaldıklarını düşündükleri için utançlarından eve dönemediklerini söyledi. Osmanoğulları, ''Çocuklarım bizden korkmadılar. Duydukları utanç nedeniyle kaçtılar. İkisi de sınıfını geçmiş. Ben onlarla gurur duyuyorum. Dünden bu yana hiç uyumayarak eve dönmelerini bekliyorum'' diye konuştu.

Okul yetkilileri ise, ikiz kardeşlerden birinin Şube Öğretmenler Kurulu Kararı'na kaldığı için karne alamadığını, diğer kardeşin sınıfını geçtiği halde karnesini almadığını belirttiler. Okul Müdürlüğü ise konu hakkında açıklama yapamayacaklarını bildirdi.

Polis kaçan ikizleri bulmak için araştırmalarını sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious