Sınıftan kovulan gencin başarısı

  • Giriş : 31.10.2007 / 11:40:00
  • Güncelleme : 31.10.2007 / 11:49:12

Okuma yazma bilmediği için öğretmeni tarafından sınıftan kovulan genç, annesinin çabası sayesinde okuma yazma öğrendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'de yapılan Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları'nda 50 metre koşu ile uzun atlamada altın madalya kazandı.

Altı çocuk annesi Şerife Tuvgan, 18 yaşındaki oğlu Veysel'in, merkezi sinir sisteminin çeşitli nedenlerle etkilenmesi sonucu çocuğun fiziksel, bilişsel, sosyal ve duygusal yönden yaşıtlarına göre gerilik yaşaması anlamına gelen hafif derece mental reterdasyon rahatsızlığı bulunduğunu anlattı.

Rahatsızlığı nedeniyle oğlunu Kocaeli'ndeki pek çok okulun kabul etmediğini, Kocaeli merkez, Kullar beldesi ile Körfez ilçesinde gittiği 3 ayrı ilköğretim okulunda çeşitli sorunlar yaşadığı için 15 yaşına kadar okuma yazma öğrenemediğini anlatan anne Tuvgan, şunları söyledi:

''Veysel, kaydettirdiğimiz okullarda özel eğitim birimleri bulunmadığı için diğer öğrenciler ile aynı sınıfta eğitim gördü. Ancak ilgisizlik nedeniyle okuldan soğudu ve 15 yaşına kadar okuma yazma öğrenemedi. Bir gün ağlayarak okuldan geldi ve çantasındaki defter ve kitapları sobaya atmaya başladı. Okuma yazma bilmediği için öğretmeninin kendisini sınıftan kovduğunu söyledi.''

-YAŞAMINDAKİ DÖNÜM NOKTASI-

Oğlunun okuma yazma öğrenmeden beşinci sınıfa geldiğini, zamanla toplumdan uzaklaştığını, eve gelen misafirlerden bile kaçtığını kaydeden Tuvgan, Veysel'in, son çare olarak götürüldüğü rehabilitasyon merkezinde daha büyük bunalıma girdiğini ifade etti.

Babası Yıldan Tuvgan'ın bir gün Veysel'e Kocaeli'ne gidip alışveriş yapmasını söylemesi üzerine Veysel'in kendisini mutfağa çağırarak ''Anne okuma yazmam yok hangi arabaya bineceğimi bilmiyorum'' demesi üzerine çok etkilendiğini, babasına, ''boş ver Veysel gitmesin'' dediğini anlatan anne Tuvgan, şu bilgileri verdi:

''Babasının Veysel'den isteği oğlumun yaşamında adeta dönüm noktası oldu. Memnun kalmadığımız rehabilitasyon merkezinin ardından yeni bir rehabilitasyon merkezine müracaat ettik. Veysel'i kabul ettiler, oğlum da merkezi çok sevdi. Çocuğum iki sene içinde fark edilir düzeyde değişti. Merkeze kayıt yaptırırken sportif aktiviteler olduğunu bilmiyordum, ancak tek isteğimiz oğlumuzun okuma yazma öğrenmesi ve sosyalleşmesiydi. Veysel burada okuma yazmayı öğrendi. Artık tek başına gezebiliyor, otobüse binebiliyordu. En önemlisi öz güvenini kazanmıştı.''

-OLİMPİYATLARA SEÇİLME-

Veysel'in rehabilitasyon merkezinde olimpiyatlara hazırlandığını ifade eden Şerife Tuvgan, ''Bana ilk haberi verdiklerinde 'hadi Çin'e gidiyorsun. Bir zamanlar kent merkezine gidemezken artık Çin'e gidebilecek duruma geldin' dedim. Televizyonda Veysel'in altın madalya aldığını öğrenince gurur duydum, sevinç çığlıkları attım'' diye konuştu.

Toplumun 'geri zekalı, spastik özürlü' yakıştırmalarına aldırmadan mücadele ettiklerini dile getiren Şerife Tuvgan, benzer durumdaki ailelerin çocuklarının özel durumundan utanmaması gerektiğini, doğru rehabilitasyon merkezlerine göndererek gelişimlerine destek olabileceklerini savundu.

-SPORTİF BAŞARI-

Veysel Tuvgan, spor yapmaya iki yıl önce merkeze kayıt olmasıyla başladığını, daha önce Türkiye'de masa tenisi, bisiklet, bowling, atletizm, yüzme ve Basketbol branşlarında çeşitli dereceler elde ettiğini, gülle atmada Türkiye rekorunun sahibi olduğunu söyledi.

''Güler Sabancı'nın da bu işlerde pek çok emeği geçti. Yaptığı her şey için kendisine teşekkür ederim. Bize nazar değmesin diye nazar boncuğu dağıttı. Çin'e birlikte gittik'' diyen Tuvgan, sürekli koşarak, madalya yarışmalarına gideceğini ve daha da çok madalya kazanacağını kaydetti.

-''TESTLERİN ARDINDAN VEYSEL'İ ATLETİZME YÖNLENDİRDİK''-

Tuvgan'ın antrenörü Cengiz Göktaş ise iki yıl önce Veysel'e bazı yetenek testleri uyguladıklarını ve atletizm branşına yönlendirdiklerini, bunun yanı sıra futbol, basketbol, yüzme ve jimnastik eğitimi de verdiklerini belirtti.

Tuvgan'ın ilk dönemlerde el, göz koordinasyon problemi yaşadığını, normal insanlar için çok basit sayılabilecek hareketleri yapmakta güçlük çektiğini, Basketbol topunu tek elle süremediğini, Futbol oynarken topa dahi vuramadığını ifade eden Göktaş, ''Bu çocukların yetenekleri var, onlar doğru çalışmayla başarılı olabiliyor. Özellikle rehabilitasyon merkezleri spora, bu tür etkinliklere daha fazla önem vermeli. Rehabilitasyon merkezlerine bir minder, bir Basketbol potası koymak zor olmamalı. Toplum daha da bilinçlenmeli, bu tür çocuğu olanlar çocuğunu gizlememeli'' diye konuştu.

Göktaş, zihinsel engeli sporcuların da profesyonel olarak kabul edilmesi, spordan para kazanmalarının önünün açılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Baba Yıldan Tuvgan da oğlunun okulunun etkisiyle bu seviyeye geldiğini söyleyerek, ''Yurt dışına gitmesi, birinci olması, madalya kazanması gururumuz, bizi çok mutlu etti'' diye konuştu.

-OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU-

Veysel Tuvgan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Şanghay kentinde 01-11 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen 12. Özel Olimpiyatlar Yaz Oyunları'nda Türkiye'yi temsil ederek, 50 metre koşu ve uzun atlamada altın madalya kazanmıştı.

20 farklı olimpik spor dalında gerçekleştirilen 12. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları'na 150'den fazla ülkeden 7 bin sporcu, 40 bin gönüllü, 3 bin 500 etkinlik görevlisi, binlerce aile, gözlemci ve basın mensubu katılmış, oyunlarda Türk sporcular 15 altın, 23 gümüş ve 17 bronz olmak üzere toplam 55 madalya kazanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious