Sınır böyle olabilirdi

Sınır böyle olabilirdi.16238
  • Giriş : 01.02.2008 / 17:03:00
  • Güncelleme : 01.02.2008 / 17:45:21

1 Mart tezkeresi geçse Türkiye'nin İran ve Irak'la sınırı işte böyle olacaktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milliyet Gazetesi'ndeki habere göre Bölükbaşı kitabındaki haritaya göre "Yağmur Hattı" adı verilen sınır Irak'ın 40 kilometre derinliğine ulaşacaktı.

Haritaya göre "Yağmur Hattı"PKK'nın Kuzey Irak'ta kullandığı alanın tamamını kapsayacaktı.

Askerler de sorumlu

Bölükbaşı, ABD ile yapılan pazarlıklarda Türkiye'nin Irak'ta gireceği yerlerin haritasını verdi ve tezkerenin reddinde, "Özellikle askeri makamlarımızın sessiz kalmaları da etkili oldu" dedi Ankara ile Washington arasında krize neden olan 1 Mart 2003 tezkeresi öncesi ABD ile yürütülen askeri mutabakat muhtırası müzakerelerinde Türk heyetine başkanlık eden emekli Büyükelçi ve MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı, pazarlıkların perde arkasını, "1 Mart Vakası-Irak Tezkeresi ve Sonrası" adlı kitapta topladı. Bölükbaşı, "Yağmur Hattı Haritası"nı da ilk kez kamuoyuna açıkladı.

ABD ile Irak harekâtı öncesinde yürütülen askeri, siyasi ve ekonomik pazarlıkların bilinmeyen yönlerini belgeleriyle ortaya koyan Bölükbaşı'nın kitabında, tezkerenin geçmesi halinde Kuzey Irak'a girecek Türk birliklerinin konuşlanacağı yerleri gösteren Yağmur Hattı Haritası da ilk kez yayımlandı.

Haritanın ayrıntıları Bölükbaşı, Irak sınırından 40 kilometre derinlikteki Yağmur Hattı'nın "Habur'un güneyinden, Fays-Habur'dan başlayarak Zaho Boğazı'nı, Dohuk'un doğusundan Atruş ve Barzan'ın güneyinden geçen ve Hayat Vadisi'nden İran-Irak sınırına kadar uzanan geniş bir bölgeyi kapsadığını" açıkladı.

Bölükbaşı, ABD ile sağlanan mutabakata göre Türk askerinin kontrolü altında olması öngörülen Yağmur Hattı'nın, "PKK'nın terör eylemleri için toplanma, konaklama ve eğitim amaçlı kullandıkları kampları ve silah, mühimmat, erzak depolama yerlerinin tümünü kapsadığını" vurguladı.

Bölükbaşı, tezkerenin geçmesi halinde Kuzey Irak'a girerek Yağmur Hattı'na kadar konuşlanabilecek Türk askeri birliklerinin sayısını, 4 takviyeli tugay ve özel görev kuvvetlerinden oluşan (Akrep timleri) 31 bin kişi olarak açıkladı.

Tezkerenin reddi

Bölükbaşı, tezkerenin kabul edilmemesinin 4 ana unsurunu sıralarken, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'in yaptığı gibi dönemin Genelkurmay kademesini sorumlu tuttu.

Bölükbaşı, oylamada etkili olan unsurları şöyle sıraladı:

Operasyonun meşru olup olmadığı tartışmaları, AKP'nin bölünmesi ve hükümetin etkili bir halkla ilişkiler politikası yürütememesi. "Devlet organlarının bölünmesi, özellikle askeri makamlarımızın sessiz kalmaları ve düşük profilli tutum benimsemeleri."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious