Sınır dışı edilince polise çamur attılar

Sınır dışı edilince polise çamur attılar.13936
  • Giriş : 01.06.2008 / 11:26:00

Diplomaları geçersiz bulunan İngiliz öğretmenelerinden emniyete çok suçlama. Öğretmenler, nezarethanede işkence gördüklerini ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz öğretmenlerden Marmaris Emniyeti’ne suçlama. Diplomaları geçersiz bulunan ikili nezarethanede işkence gördüğünü iddia etti.

İNGİLİZ turistlerin Türkiye rüyası kábusla sona erdi. Birkaç yıl önce tatil için geldiği Marmaris’e aşık olarak yerleşen 55 yaşındaki Ann Ward ve 29 Lisa Shipward, ilçedeki School House Nursery adlı anaokulunda İngilizce öğretmeni olarak işe alındı.

25 Mayıs’ta anaokuluna polisin yaptığı baskında iki öğretmen de diplomaları Türk Yüksek Öğretim Belgesi’ne eşdeğer kabul edilmediği ve çalışma belgeleri olmadığı için gözaltına alındı. Karakolda kaldıkları üç gün boyunca aç, susuz bırakıldığını, tuvalete bile erkek polislerli gittiklerini iddia eden Ward ve Shipyard 28 Mayıs’ta Dalaman Havaalanı’ndan sınır dışı edilerek İngiltere’nin Birmingham şehrine gitti.

KARAKOL KÁBUSU

KARAKOLDA başından geçenleri İngiliz basınına anlatan Ward, yaşadıklarını ‘Gece Yarısı Ekspresi’ olarak tanımladı. ‘Avukat talebimiz reddedildi. Dışarıda 35 derece sıcaklık varken ilk 7 saat bir bardak su bile verilmedi. Ertesi gün kahvaltıda içinde sadece salatalığın olduğu bir parça ekmek getirip bizden 20 YTL para istediler. Yerde uyuduk. Tuvalete bile erkek polislerin gözü önünde girdik’ dedi. Ward, haklarını İngiliz adaletinde arayacağını söyledi.

Emniyet: ‘Bir gün kaldılar’

DIŞ basında geniş yer bulan haberler üzerine ulaştığımız Muğla Emniyet Müdürlüğü olayları yalanladı. Bir yetkili, ‘Burası turistik bir yer. Emniyetin içerisinde turistler için bir odamız bulunuyor. Bu iki İngiliz’i oraya aldık. Nezarete atmadık. Bir gün onları ağırladıktan sonra sınır dışı işlemlerini başlattık’ dedi.

Tek suçumuz inanmak oldu

ANN Ward, Türkiye’de çalışmak gibi bir planı olmadığını, iş teklifinin anaokulundan geldiğini açıkladı. Ward, ‘Bana çalışma iznine gerek olmadığı, sadece İngilizce bilmeyen çocuklara ders vereceğim söylendi. Tek suçum işverene inanmak. Yabancıların çocuklarının eğitim aldığı anaokulunda Enver adlı beş yaşındaki Türk çocuğa İngilizce öğretiyordum’ dedi.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious