Sınır ihlalini kabul et

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Manuçehr Mutteki: Sınır ihlalini kabul et, esirleri gör

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, İngiltere’nin sınır ihlalini kabul etmesi durumunda, Tahran’daki büyükelçilik yetkililerinin gözaltındaki askerleri görebileceklerini söyledi.

Devlet televizyonunun haberine göre, Avustralya dışişleri bakanıyla telefonda görüşen Mutteki, esir askerlerin serbest bırakılması talebi üzerine, İngiliz askerlerinin İran karasularına izinsiz girdikleri için gözaltına alındıklarını ifade etti ve bu konudaki incelemenin sürdüğünü belirtti.

’’Bundan sonraki süreç, İngiltere’nin tutumuna bağlı’’ diyen Mutteki, İngiltere hükümetinden konuyu medyaya taşımaktan kaçınmasını istedi. Mutteki, ’’Çünkü bu konuda medyada sansasyon yaratmak meselenin daha karmaşık hale gelmesine neden olur’’ diye konuştu.

Konuyu ’’hukuki ve teknik açıdan’’ incelemeyi sürdürdüklerini belirten Mutteki, İngiltere’nin askerlerinin İran karasularına girdiğini kabul etmesi durumunda, Tahran’daki büyükelçilik yetkililerine askerleri görme imkanı sağlayabileceklerini kaydetti.

’’İNGİLTERE, ABD’NİN TELLALI’’

Bu arada, cuma imamlarından Hüccetülislam Ahmed Hatemi, Tahran Üniversitesinde verdiği hutbede, İngiliz denizcilerin gözaltına alınması konusuna değindi ve ’’İngiliz askerleri bizim egemenlik hakkımıza kastetti ve gözaltına alındılar. Bunun için İran güçlerine teşekkür etmeliyiz’’ dedi.

Hatemi, İngiltere’yi ’’ABD’nin tellallığını yapmak’’ ile suçladı.

Cuma namazından sonra da, Tahran Ünivesitesinden İnkılap Meydanı’na kadar yürüyen cemaat, ’’İngiltere’ye ölüm’’ sloganları attı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious