Sınır illeri için vergi muafiyeti

Sınır illeri için vergi muafiyeti.8881
  • Giriş : 10.03.2008 / 14:05:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Trakya'daki sınır illerinin, 10 yıl süreyle gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulmasını önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüzmen, ''Biz bu şekilde bir çalışmayı gerçekleştirebilirsek o zaman oralardan göç artık yavaş yavaş kırılmış olur. Gelişmişlik farklarını belli bir noktaya çekmiş oluruz'' dedi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ile yönetim kurulu üyeleri, Devlet Bakanı Tüzmen'i makamında ziyaret etti.

Bakan Tüzmen, görüşme sırasında yaptığı konuşmada, devlette bürokrat olarak çalıştığı zamanlarda sınırda bulunan illerden alınan toplam gelir ve kurumlar vergisi oranlarını araştırdığını hatırlatarak, bu araştırma sonunda sınır illerden alınan gelir ve kurumlar vergisinin toplam vergiler içinde yüzde 4 ile yüzde 8 gibi düşük bir oranı oluşturduğunu gördüğünü kaydetti.

Tüzmen, ''madem bu illerden gelir ve kurumlar vergisi alamıyoruz. O zaman ben de şunu öneriyorum; Bu illerden gelir ve kurumlar vergisi almayalım'' dedi.

Bu önerisinin tartışılmasını istediğini belirten Tüzmen, ayrıca, serbest bölgeler kanunu da tekrar düzeltilerek, mevcut serbest bölgeler içerisinde gelir ve kurumlar vergisi muafiyetini AB'ye girene kadar belli bir noktada sıfırlayıp, AB'ye girdikten sonra bunu serbest bölgelerde aynen uygulamaya devam ettirmek gerektiğini söyledi.

Tüzmen, sınır illerine dönük muafiyet önerisi konusunda ise devamla şöyle dedi:

''Tüm sınır illerinden 10 yıl süreyle gelir ve kurumlar vergisinin kaldırılmasını teklif ederken şunu da söylüyorum; polisten de, askerden de, tüm emniyet güçlerinden de, doktordan da, dişçiden de öğretmenden de bunlar alınmayacak.

Yani bu neyi sağlar? Tartışıyorum sizinle. Gelir ve kurumlar vergisi alınmadığı zaman, sınır illerindeki istihdam edilen personelinde kazancı artmış olacak. Gelir artmış olacak. Firmaların geliri artmış olacak. Sirkülasyonda dolaşan para artmış olacak.

Dolayısıyla biz bu şekilde bir çalışmayı gerçekleştirebilirsek o zaman oradan göç artık yavaş yavaş kırılmış, Türkiye'nin diğer yerlerine gelmemiş olur. Gelişmişlik farklarını belli bir noktaya çekmiş oluruz. bunu tartışmamız lazım. Üç sene beş sene de yetmiyor. Yani millet bir önünü görsün.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious