Sınır ötesi harekat için kim ne dedi?

Sınır ötesi harekat için kim ne dedi?.21570
  • Giriş : 12.06.2007 / 18:59:00

Yeniden gündeme gelen 'Kuzey Irak'a sınır ötesi harekat' konusunda kim ne dedi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son günlerde artan terör eylemlerinin ardından yeniden gündeme gelen 'Kuzey Irak'a sınır ötesi harekat' konusunda kim ne dedi?

Terör uzmanı Emekli Kurmay Albay Atilla Sandıklı:
Yurtışında bir harekat için uluslararası inandırıcılığın olması gerekir. Terör örgütüne öncelikle ülke içinde önemli bir darbe vurmanız lazım. Yoksa, uluslararası camia 'Sen kendi içindeki terörle mücadele edemiyorsun ki , başkalarını nasıl suçluyorsun' der. Öte yandan K.Irak'taki 500 kişininin önemine de bakmak gerekir. K.Irak'ta beyin takım var. Terör örgütünün komuta kademesini vurursak, ağırlık merkezini vurmuş oluruz. Bu da bir gerçek. Ayrıca, seçim atmosferinde ülkede gerilim var. Güvenlik konularının siyasi çekişmelerde kullanılması, PKK'ya hizmet etmek olur.

Strateji Uzmanı Dr. Nihat Ali Özcan:
Eğer gerçekten içeride terörist dediğimiz '5 bin kişi var' ise o zaman ortada vahim bir durum var demektir. Çünkü normal hukuki standartta güç kullanarak bunları engellemeniz mümkün değil. O zaman mevcut olan pozisyona çözüm bulma konusunda askerlerin talebi olması lazım. Çünkü bizim yasalarımıza göre asker kendiliğinden operasyona çıkamaz. Ancak valinin orada talebi ya da meşru müdafaa durumu halinde orada operasyon yapabilir. Dağlarda 5 bin kişi eli silahlı dolanıyor, egemenliğinizi tehdit ediyorsa, ya bunlara biradada yaşakmayı kabul edeceksiniz, ya da bunlara mücadele edecek bir aşamaya geçeceksiniz. Geçeceğiniz aşamada yasadışı bir aşama değil o da anayasa ve yasaların belirlediği bir düzendir.

Gazeteci-Yazar Cengiz Çandar:
Kamuoyunda pompalanan adeta oluşturulan bir durum Türkiye'nin Kuzey Irak'ta geniş çaplı bir askeri operasyonu başlatması. Dış basına da bu yansıdı. Bütün bu açıklamaları Başbakan'ın son sözleriyle ele aldığımız zaman herhangi bir şekilde Kuzey Irak'a bir askeri operasyon kararı alınmasına hiç ihtimal vermiyorum.

Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı:
TSK ve Türk güvenlik güçleri sınırları içinde harekat yapıyor. Terörist eylemlerine karşı ciddi bir çaba var, görüyoruz. Bu arada şehitler veriyoruz, yaralılar var. Karşı taraftan teröristlerden de kayıp var. Türkiye güç durumda. Terörist Kandil Dağı'na oturmuş militanlarını, piyonlarını istediği gibi oynuyor, oynatıyor, TC ile oyun oynuyor. Başbakan'ın açıklamalarından sonra yapılacak toplantıdan TSK'nın Kuzey Irak'a operasyon kararı alacağı, hükümetin siyasi direktif vereceği konusunda iyimser değilim. Uzak bir ihtimal olarak görüyorum. Kuzey Irak'taki rakam çok küçük gösterilmektedir. Bence kasıt var. Tezkere konusunu ele almamak için böyle bir yola girildiğini düşünüyorum. Teröristin beyni ortadan kaldırılmalı, yoksa piyonlarla uğraşır durursunuz. Her harekette risk ve tehlike vardır. TSK çıkabilecek tehlikeleri gözönüne almıştır. Bölgeyi tanımayan TSK değildir. 85-86-87 yıllarında 35 bin kişi benim askerlerim girmiştir. Uzun zaman sınırlarımız rahat içinde kalmıştır. Karşı tarafın canını sizde acıtacaksınız.

 

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious