Sınır ötesi harekat sürecek!

Sınır ötesi harekat sürecek!.9205
  • Giriş : 10.01.2008 / 23:00:00

Irak'ın kuzeyine askeri operasyonların devam edeceği öğrenildi!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CNN International'a konuştu. Bush'un PKK terörüyle mücadalede son derece güçlü taahhütte bulunduğunu belirten Gül, Irak'ın kuzeyine askeri operasyonların ise süreceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı George W. Bush'un Türkiye ile birlikte PKK terörüyle mücadelede son derece güçlü bir taahhütte bulunduğunu, Beyaz Saray'daki görüşmelerinde Bush'un bu yöndeki taahhütünü bir kez daha yinelemesinden son derece memnun olduğunu söyledi.

Abdullah Gül, New York'taki temasları çerçevesinde, bugün ABD'nin uluslararası haber kanalı CNN'e mülakat verdi ve ABD Başkanı Bush ile Beyaz Saray'da önceki gün yaptığı görüşmeyle ilgili CNN'nin sorularını yanıtladı.

Gül, terör örgütü PKK'nın, hem ABD'nin hem de AB'nin terör listesinde olduğunu belirterek, PKK'nın terör eylemlerinde bulunduğunu ve masum insanları öldürdüğünün açık olarak bilindiğini vurgularken, "(Görüşmemizde) ABD Başkanı George Bush, Türkiye ile birlikte PKK terörüyle mücadelede son derece güçlü bir taahhütte bulundu, PKK terörüyle mücadele etme yönündeki taahütünü bir kez daha yineledi ve bunu duyduğuma çok memnun oldum" dedi.

Gül, bu konuda ABD'nin somut olarak ne gibi adımlar atabileceğinin sorulması üzerine, Irak'ın şu an iyi bir durumda olmadığının herkesçe bilindiğini ve Irak hükümetinin tüm topraklarını kontrol edemediğini bildirdi.

"Operasyonlar devam edecek"

Gül, bu yüzden Irak'ın kuzeyindeki bölgede bir otorite boşluğunun olduğunu ve terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'ı "güvenli sığınak" olarak kullandığının altını çizdi.

Gül, terör örgütü PKK'nın orada yokedilmesi gerektiğini belirterek, askeri önlemin kaçınılmaz olduğunu vurguladı ve "O yüzden bölgede bazı harekatlar yapıyoruz, ancak bunlar son derece dikkatli ve hedefe yönelik bir şekilde yapılıyor ve devam edecek" diye konuştu.

Irak hükümetinin terör örgütü PKK ile mücadelede ciddi çaba sarfedip etmediğinin sorulması üzerineyse Gül, "Irak hükümeti güçlü değil, tabiiki PKK ile mücadele etmek istiyor ama çok fazla zorlukları olduğu için belki de şu ana kadar (PKK ile mücadelede) herşeyi yapamıyor" dedi.

"İran'la diplomatik temastan yanayız"

Türkiye'nin, komşusu İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak ne derece endişeli olduğunun sorulması üzerine Gül, "Biz komşu bölgemizde kitle imha silahları istemiyoruz. Soruna diplomatik diyalog temelinde bir çözüm bulunması gerektiğine inanıyorum" dedi.

Gül, geçen yıl dışişleri bakanıyken bu sorunun çözümü için kişisel olarak ilgilendiğini de belirterek, diplomatik çabaların arttırılması durumunda çözümün olacağına inandığını ifade etti ve "Ama bir kez daha söylemek isterim ki biz komşu bölgemizde kitle imha silahları istemiyoruz" diye konuştu.
"Ortadoğu'da iki devletli çözüm istiyor"

ABD Başkanı Bush'a, Ortadoğu turuna çıkmadan önce o bölgedeki sorunun çözülmesi kapsamında ne gibi bir mesaj verdiği sorusuna karşılık Gül, Bush ile görüşmesinde Ortadoğu barış süreciyle ilgili olarak çok konuştukları ve bu görüşmenin kendisine bu yöndeki deneyimlerini ABD Başkanı'na aktarması açısından fırsat verdiğini söyledi.

Bush'un son derece güçlü bir biçimde "iki devlet çözümüne" inandığını belirten Gül, "Umarım bu konuda büyük bir ilerleme olur, tabii bu kolay değil, ama ortam müsait, iki taraf çok yakın çalışıyor. İsrail Devlet Başkanı Peres, İsrail Başbakanı Olmert ve Filistin Devlet Başkanı Abbas bir çözüme ulaşmak için çalışıyorlar, bu gerçekten iyi bir şans" dedi.

Gül, bu kapsamda yalnızca ABD'nin değil diğer ülkelerin de çözüm yolunda yardımcı olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Gül'ün temasları sürüyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CNN International'a mülakat vermeden önce ise New York'taki temasları çerçevesinde, uluslararası yatırımcılarla kahvaltıda bir araya geldi. St. Regis Otel'deki kahvaltının başlangıcında, basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi.

Kahvaltı, daha sonra basına kapalı devam etti.

Kahvaltıya, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra ise eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile görüştü. Gül ile Kissinger arasında basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 45 dakika sürdü.

Gül-Bush ile bir araya geldi

ABD Başkanı George Bush'un resmi davetlisi olarak Washington'da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Beyaz Saray'da Başkan Bush ile görüştü.
Terör örgütü PKK'yı 'ortak düşman' ilan eden ABD Başkanı Bush, PKK ile mücadele için işbirliğinin süreceğini söyledi.

Görüşmenin ardından Türk gazetecilere yönelik basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Gayet iyi bir görüşme oldu. Bu görüşmeden doğrusu çok mutlu ayrıldım'' dedi.

Gül, "Benim ağzımdan çıkanlardan ziyade, bu konuda Bush'un ağzından çıkanlar önemliydi. Başkan Bush da terörle mücadele konusundaki işbirliğinde ben hiçbir tereddüt görmedim. Amerikan yönetiminin Türkiye'nin terörle mücadelesine destek karşılığında Türkiye'den hiçbir beklentisi yoktur. 'Ben bunu yapıyorum, sen de şunu yap' diye birşey söz konusu değil" diye konuştu.

Gül, Woodrow Wilson adlı uluslararası düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada ise, terör örgütünün Irak topraklarından Türkiye'ye sivilleri ve güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar gerçekleştirdiğini belirterek, ''Böyle bir durumda 'dışarıdan gelen bir teröre karşı politik çözüm bulalım' denilebilir mi?'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious