Sınır ötesi harekatta şehit olan askerler toprağa verildi

Sınır ötesi harekatta şehit olan askerler toprağa verildi.17325
  • Giriş : 26.02.2008 / 08:26:00
  • Güncelleme : 26.02.2008 / 08:38:15

Komando Çavuş Özmen, Uzman Çavuş Bağatur ve P. Üsteğmen Çakal'ın cenazesi dün toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü operasyonda şehit olan Muhabere Uzman Çavuş Murat Bağatur'un (29) cenazesi, Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesinde, askeri törenle toprağa verildi.

Payas Beldesinde cenaze töreni öncesinde ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan vatandaş, ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' diyerek ve terör örgütü aleyhine sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Dörtyol Devlet Hastanesi morgundan alınan Şehit Uzman Çavuş Murat Bağatur'un cenazesi, Payas merkezine getirilerek kortej eşliğinde Atatürk Caddesi'nden Payas Şehitliği'ne götürüldü. Burada, Siirt Komando Tugayında görevli olan şehit Uzman Çavuş Murat Bağatur'un özgeçmişi okundu. Törene 1 yaşındaki kızı Gamze ile gelen şehidin eşi Ayşe Bağatur ile babası Mensup ve annesi Emine Bağatur'un zaman zaman tabuta sarıldıkları, sinir krizleri geçirdikleri ve yakınlarının yardımıyla ayakta durabildikleri görüldü. Baba Mensup Bağatur (60), şehitlik mertebesine ulaşan oğlu ile gurur duyduğunu, 4 çocuğu daha bulunduğunu, hepsinin vatan için canlarını feda etmeye hazır olduğunu haykırması, cenazede bulunanları duygulandırdı. Buradaki camide kılınan namazının ardından Uzman Çavuş Murat Bağatur'un cenazesi yeni şehitlikte toprağa verildi. Bağatur'un cenazesinin, şehitlikte toprağa verilen ilk cenaze olduğu bildirildi. Törene, şehidin ailesi ve yakınları, Vali Ahmet Kayhan, İskenderun 39. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hamza Koçyiğit, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral İsmail Taylan, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hacı İlbaş, AK Parti Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin, Hatay Milletvekilleri Mustafa Öztürk, Orhan Karasayar, İzzettin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Osman Çapalı ve vatandaşlar katıldı.

KOMANDO ÇAVUŞ YUSUF ÖZMEN KAYSERİ'DE TÖRENLE TOPRAĞA VERİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü harekatta şehit olan Komando Çavuş Yusuf Özmen, doğum yeri olan Kayseri'nin İncesu ilçesine bağlı Subaşı köyünde törenle toprağa verildi. Subaşı köy meydanında düzenlenen törene, şehit Komando Çavuş Yusuf Özmen'in yakınları, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, AK Parti Kayseri milletvekili Ahmet Öksüzkaya, Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Veysi Ağar, 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanı Tuğgeneral Ali Demiral, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın, Jandarma Alay komutanı Albay Orhan Eroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Siyami Başok, Emniyet Müdürü Orhan Özdemir ile askerler, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şehit babası Ali Özmen oğlunun Türk Bayrağı'na sarılı tabutu başında zorlukta ayakta durarak ''Yusuf'umu bu vatan için yetiştirdim. Oğlum vatana feda olsun. Bir oğlum daha var, onu da askere göndereceğim. Ağabeyinin kanını yerde bırakmayacak'' dedi.

Anne Cennet Özmen de ''vatan sağ olsun'' diyerek oğlunun fotoğrafını öpüp gözyaşı döktü. Şehit annesini bayan subaylar teselli etti. Cenaze töreni öncesi 3 adet CN 234 Casa Nakliye Uçağı tören alanı üzerinde alçalarak saygı geçişi yaptı. Kayseri Müftüsü Şaban İşlek cenaze namazı öncesi yaptığı konuşmada, şehitliğin Allah katında en yüce makam olduğunu belirterek, Irak ın kuzeyinde PKK'ya karşı çarpışan TSK mensuplarının zor şartlarda görev yaptıklarını ve vatan için canlarını seve seve verdiklerini, Yusuf Özmen'in de şehit olarak vatan borcunu ödediğini söyledi. Cenaze törenine katılanlar sık sık,''Şehitler ölmez vatan bölünmez. Mecliste PKK istemiyoruz. Askere uzanan eller kırılsın'' diye slogan atarak terör örgütü PKK'ya tepki gösterdi. Törene katılan 40 yaşlarında bir vatandaşın elinde Türk Bayrağı ile''Beni de askere alın'' diye bağırması, vatandaşlar tarafından alkışlandı. Törene katılanlar daha sonra ''Hepimiz Yusuf'uz, hepimiz askeriz, silah isteriz'' diye slogan attı.

Şehit Yusuf Özmen'in Türk Bayrağı'na sarılı naaşı, daha sonra köy mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi. Tören mangasının saygı atışı yapmasından sonra tabutun sarıldığı Türk Bayrağı, Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Veysi Ağar tarafından şehit babası Ali Özmen'e teslim edildi. Törene katılan Kayseri Valisi Mevlüt Bilici ve diğer protokol üyeleri, daha sonra şehit Yusuf Özmen'in evine giderek taziye ziyaretinde bulundular

''ŞEHİT OLDUĞUN İÇİN ÜZÜLMÜYOR, GURUR DUYUYORUM AŞKIM.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde teröristlerin ateş açması sonucu şehit olan Piyade Üsteğmen Serkan Çakal'ın cenazesi, İzmir'de toprağa verildi. Karşıyaka ilçesi Beşikçioğlu Camisi'nde düzenlenen cenaze töreninde, 3 aylık hamile eşi Zeynep Çakal (23), şehit üsteğmenin tabutuna sarılarak göz yaşı döktü. Eşinin şehit olmasına üzülmediğini söyleyen Çakal, ''Şehit olduğun için üzülmüyor, gurur duyuyorum aşkım. Ağlamayacağım, güldürmeyeceğim onları. Bebeğini göremedin ona yanıyorum, o da seni göremedi. Kaç köpeğin canını aldın anlatıyordun bana, bak omuzlarım dik, çökmeyecek. Vatan sağ olsun'' dedi.

Anne Harbiye Çakal da oğlunun tabutuna sarılırken göz yaşlarını tutamadı. Protokol üyeleri, şehit üsteğmenin eşi ve annesine başsağlığı dileğinde bulundu. Anne Harbiye Çakal ile Zeynep Çakal'ın ön saflarda cenaze namazı kıldığı gözlendi. Baba Fahrettin Çakal'ın felçli olduğu için törene katılamadığı bildirildi. Zeynep Çakal, tören sonrasında top arabasına konulan eşinin tabutuna asker selamı verdi. Çok sayıda vatandaş, terör örgütünü lanetleyen sloganlar attı. Bazı vatandaşların, törene katılan milletvekillerine ''İçinizde barındırıyorsunuz, onlarla el sıkışıyorsunuz'' derken, maaşları konusunda da bazı eleştirileri dile getirdiler.

Cenaze törenine eski Genelkurmay başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Vali Vekili Celalettin Eran, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Yalçın Kaya, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Erdal Bucak, eski Ege ordusu komutanlarından Orgeneral Ali Sait Özçivril, CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, İzmir milletvekilleri Mehmet Ali Susam, Canan Arıtman, ilçe belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Şehit Üsteğmen Serkan Çakal'ın cenazesi, öğle namazını takiben Kadifekale Hava Şehitliği'nde toprağa verildi.

ŞEHİT ASTSUBAY ÇAVUŞ AHMET DENİZ VAROL'UN CENAZESİ, YARIN MANİSA'NIN SALİHLİ İLÇESİNDE TOPRAĞA VERİLECEK

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü operasyonda şehit olan Astsubay Çavuş Ahmet Deniz Varol'un cenazesi, yarın Manisa'nın Salihli ilçesinde düzenlenecek askeri törenle toprağa verilecek. Hakkari Dağ Komando Birliğinde görevli Astsubay Çavuş Varol'un cenazesinin, Hakkari'den Van'a ulaştırılmasının ardından buradan uçakla Manisa'nın Akhisar ilçesindeki Akselendi Askeri Havaalanı'na getirileceği öğrenildi. Şehit astsubayın cenazesinin, yarın Salihli Karaman Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Karayahşiye köyünde defnedileceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious