Sınır ötesi hava harekatını yöneten komutan konuştu

Sınır ötesi hava harekatını yöneten komutan konuştu.10053
  • Giriş : 09.03.2008 / 01:18:00
  • Güncelleme : 09.03.2008 / 00:29:49

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu PKK hedeflerinin nasıl vurulduğunu anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, PKK’ya yönelik Irak’ın kuzeyine gerçekleştirdiği sınır ötesi hava harekâtını yöneten Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu PKK hedeflerinin nasıl vurulduğunu anlattı.

Önümüzdeki yıl Hava Kuvvetleri’nde 50. yılını dolduracak olan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu yaklaşık üç yadır süren hava harekatları hakkında çarpıcı bilgiler verdi.

Hava Kuvvetleri karargahında Milliyet’ten Fikret Bila’ya konuşan Aydoğan Paşa, PKK’lı teröristlerin kullandığı mağaraların ağızlarından tam isabetle vurulduğunu söyledi.

“Türk Hava Kuvvetleri’nin yerini dünya bilir.” diyerek Türk Hava Kuvvetleri’nin, Türk Hava Kuvvetleri’nin teknoloji düzeyi, eğitimi, savaş gücü ve yeteneği bakımından dünyanın en iyilerinden biri olduğuna değinen Orgeneral Babaoğlu, “Bugün dünyada hava kuvvetleri açısından önde olduğu varsayılan ülkeler de dahil olmak üzere çok sayıda ve çok değişik düzeylerde ülkeler, Hava Kuvvetlerimizde eğitim almak için başvuruyor. Bu eğitimleri veriyoruz. Ortak eğitim yapıyoruz. Dünyanın en iyilerinden biri olduğumuz biliniyor.” Diye konuştu.

TESİSLERİ İLK OPERASYONDA VURDUK

PKK’nın Kuzey Irak’taki hedeflerine 16 Aralık 2007’de başlayan hava operasyonlarının belli aralıklarda sürdürüldüğünü ifade eden Babaoğlu, bu operasyonlarda Kandil, Zap ve Hakurk bölgelerini vurulduğunu belirtti. Kandil’in, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın da belirttiği gibi, PKK tarafından çok eğitim ve lojistik amaçla kullanılan bir yer olduğuna dikkat çeken Orgeneral Babaoğlu, PKK’ya ait bu tesislerin yüzde 100 isabetle ilk hava operasyonunda tahrip edildiğini söyledi.

27 Şubat’ta başlayan ve 8 gün süren hava destekli kara harekatında, Türk savaş uçaklarının Kuzey Irak’ta 268 sorti yaptığını aktaran Babaoğlu, ilk hava harekatından sonra teröristlerin yerlerini değiştirdiğini, kara harekatı için yerlerinin yeniden tespit edildiğini söyledi. “Bu süreçte 60 hedef grubu içinde 272 hedef yüzde 100 isabetle vuruldu. Bu hedefler içinde mağaralar, uçaksavar mevzileri, mühimmat ve silah depoları, köprüler, kaçış yolları ve geçitleri, haberleşme tesisleri ve barınaklar vardı. F-16 ve modernize edilmiş F-4 filolarımızdan oluşan 50 uçak operasyonlara katıldı. Hava taarruzlarında lazer güdümlü bombalar kullandık” diyen Hava Kuvvetleri Komutanı, teröristlerin kullandığı mağaraların ağızlarından tam isabetle vurulduğunun altını çizdi.

PİLOTLARA ÖVGÜ

1 metre eninde dar yaya köprüleri ile 4x4 metre ebadındaki küçük hedefler dahi tam isabetle vurulduğunu, teröristlerin arkadan kaçmalarını önlemek için bu köprü ve geçiş yollarının pilotlarımız tarafından etkisiz hale getirildiğini söyleyen Orgeneral Babaoğlu, tüm başarılarda pilotların yeteneğine böyle dikkat çekiyor. Babaoğlu PKK hedeflerini yerle bir eden pilotlarımız için şunları söyledi: “Lazerle hedefler işaretlendikten sonra lazer güdümlü bombalar hedefi bulur. Ancak burada pilotun yeteneği de önemlidir. Tam isabet için pilotun en uygun yerde ve zamanda bombayı bırakması gerekir. Pilotlarımız her defasında en uygun zaman ve yerde bombaları bırakma başarısını gösterdiler ve böylece bütün hedefler vurulmuş oldu.”

Orgeneral Babaoğlu, 8 gün süren Güneş harekâtı boyunca verilen hava desteğini ise şöyle anlattı: “Kara harekâtı boyunca Diyarbakır, Malatya ve Merzifon’daki filolarımız hava desteği verdiler. Bu harekâtta Zap, Avaşin ve Basyan bölgeleri havadan vuruldu. Harekâta, Pars, Atmaca, Akıncı, Korsan adlarını taşıyan filolarımız katıldı. Kara harekâtı boyunca, bir hava şemsiyesi de oluşturuldu. Hava savunma ve kurtarma uçakları ve helikopterleri, tanker uçakları havadaydı. Terör örgütünün elinde güdümlü füzeler olduğuna ilişkin iddialara karşı da gerekli önlemler alınmıştı.”

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious