Sınır ötesi operasyon AB basınında

Sınır ötesi operasyon AB basınında.16368
  • Giriş : 05.02.2008 / 11:12:00

NY Times gazetesi, TSK'nın gerçekleştirdiği son sınır ötesi operasyona ilişkin haberinde, "Türk savaş uçakları Iraklı Kürdistan'daki köyleri bombaladıkları"nı belirterek verilen "zararın boyutunun belli olmadığı"nı yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

New York Times gazetesi, TSK'nın gerçekleştirdiği son sınır ötesi operasyona ilişkin haberinde, "Türk savaş uçakları Iraklı Kürdistan'daki köyleri bombaladıkları"nı belirterek verilen "zararın boyutunun belli olmadığı"nı yazdı. Washington Post da, operasyonun "Hükümetin, bölgeyi Türkiye'ye karşı saldırılar için kullanan militant Kürt grubu ile mücadelesinin bir parçası" olduğunu belirtti.


New York Times gazetesi, "Türk uçakları, Kuzey Irak'a vurdu" başlıklı haberinde "Türk savaş uçakları Iraklı Kürdistan'daki köyleri bombalarken Kürtler çeşitli cephelerden baskı altına girdi" yorumunu yaptı. Türk ordusunun on yıllardır PKK ile mücadele verdiğini kaydeden gazete, PKK için "Türkiye'yi Kürt azınlığına daha çok hak vermeye ve tanımaya zorlamaya çalışıyorlar" ifadesini kullandı.

Son operasyonun verdiği "zararın boyutunun belli olmadığı"nı yazan gazete, ancak 1 Aralık'tan bu yana yapılan çeşitli operasyonların en büyüğü olmadığını da kaydederken "Kürt askeri kaynakları bombalama sırasında can kaybının olduğuna inanmadıklarını söylediler" ifadesini kullandı.

Kürdistan'daki Peşmerge Bakan Yardımcısı Cebbar Yaver de, "Türklerin bölgenin PKK tarafından kullanıldığına inandıklarını ancak bu bölgenin gerilimler nedeniyle boşaldığı için zarar olmadığını" söylediğini kaydetti.

ABD'li gazete, Irak Parlamentosu'nda Kürt bölgesinin bütçeden alacağı paya ilişkin anlaşmazlıklar nedeniyle yapılacak oylama geciktirildiğine, Türkmenlerin de artık Kerkük'te bir referandumun yapılmaması gerektiğini söylediklerine dikkat çekti.

-WASHİNGTON POST: "PKK İLE MÜCADELENİN BİR PARÇASI"

Washington Post ise, "Türk savaş uçaklarının, Pazartesi günü hükümetin, bölgeyi Türkiye'ye karşı saldırılar için kullanan militant Kürt grubu ile devam eden mücadelesinin bir parçası olarak Kuzey Irak'taki 70'den fazla hedefi bombaladı" dedi. Köylülerin, yoğun kar yağışının yolları kapatması nedeniyle kaçamadıklarını söylediklerini kaydeden gazete, Irak sınır kuvvetlerinden general Ömer Şerif'in kötü hava koşullarının nedeniyle operasyonun kayba yol açıp açmadığını kontrol edemedikleri açıklamasına da yer verdi.

TSK'nin ise, sadece terörist hedeflerin vurulduğunu bildirdiğine dikkat çeken gazete, PKK'nın Türkiye'deki Kürtler için "daha büyük özerkliği"ni talep ettiğini öne sürerken Türkiye ve ABD tarafından terör örgüt olarak değerlendirildiğine işaret etti.

ANKA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious