'Sınır ötesi operasyon yapabiliriz'

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Genelkurmay, Güneydoğu'daki birliklerin sınır ötesi harekât yapmadığını açıkladı ve ekledi: Ancak, eğer şartlar doğarsa her egemen ülke gibi Türkiye de haklarını kullanır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Bekir Kalyoncu tarafından yapılan açıklamada, son dönemdeki takviyenin iç güvenlik nedeni ile yapıldığı, terör tamamen bertaraf edilene kadar süreceği bildirildi. Gazetecilerle bir araya gelen Korgeneral Kalyoncu, sınır güvenliği temelinde alınan tüm önlem ve faaliyetlerin egemen bir ülkenin güvenlik sorunu olduğunu belirtti. Kalyoncu, sınır ötesi operasyonla ilgili, "Eğer şartlar doğarsa
Türkiye de haklarını kullanır" dedi. Ülke güvenliğin korunması temelindeki Birleşmiş Milletler'in ilgili maddesine atıfta bulunan Genelkurmay, bu sözleri ile sınır ötesi harekat olasılığının da ucunu açık bırakmış oldu. Güneydoğu'ya kaydırılan birliklerin Irak sınırını geçmediğini belirten Kalyoncu, "Ancak, teröristler bu bölgede kaldığı sürece birliklerimizin faaliyetlerini sona erdirmeyi düşünmüyoruz" diye konuştu. Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Sabri Demirezen'in de yer aldığı brifingde, Bağdat yönetimi de otorite boşluğu nedeni ile eleştirildi. Açıklamada 'Irak tarafından kontrolü sağlayacak Irak hükümetine bağlı herhangi bir unsurun olmayışı da terörist hareketleri kolaylaştırmaktadır' ifadelerine yer verildi.

'VARLIĞIMIZ SIR DEĞİL'
Irak'ın kuzeyinde 10 yılı aşkın süredir bulunan TSK unsurlarıyla ilgili bir soru üzerine ise Korgeneral Kalyoncu, şunları söyledi: "Kuzey Irak'ta TSK'nın mevcudiyeti gizli bir olay değil. TSK, Kuzey Irak'tadır bir kısım unsurlarıyla. Bu Kuzey Irak'taki unsurlarımızın oradaki mevcudiyeti, daha önce otorite boşluğu nedeniyle terör örgütünün o bölgeyi kullanmasına bir takım kısıtlamalar getirmek amacıyladır ve terör örgütü bu bölgede kaldığı sürece birliklerimizin faaliyetlerini sona erdirmeyi düşünmüyoruz. Zaten, operasyonel anlamda bir faaliyetleri yok"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious