Sınır ötesinde sonuç, içerideki başarıya bağlı (YORUM)

Sınır ötesinde sonuç, içerideki başarıya bağlı (YORUM).14149
  • Giriş : 11.10.2007 / 23:30:00

PKK'nın son saldırılarının ardından hükümet, Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon için düğmeye bastı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şimdi operasyonun nasıl yapılacağı tartışılmaya başlandı.

Gerek bugüne kadar yapılan 24 sınır ötesi operasyon, gerekse Kuzey Irak sınırı ve Güneydoğu kırsalında devam eden operasyonlar, muhtemel operasyonlar için de ipucu veriyor. Ancak Şırnak il sınırlarındaki Gabar Dağı'nda bile terörün sonunun getirilememesi ve en büyük kayıpların burada verilmesi dikkatleri buraya yöneltiyor. Sınır ötesi operasyonlarla Kandil Dağı'nda yuvalanan teröristler ve kampları imha edilmeye çalışılacak. Ancak Küpeli, Bestler ve Dereler bölgesindeki teröristlerin temizlenmesi Kandil kadar önem taşıyor.

Gabar Dağı yapısı, terörist faaliyetlerin sürdürülmesi açısından Kandil Dağı ile benzerlikler gösteriyor. Her iki dağın en önemli özelliği bir tarafının uzun bir ova şeklinde giderek yükselmesi, diğer tarafının sarp kayalıklardan oluşması. Gabar'ın Şırnak'a bakan tarafı ilk görenler açısından o kadar da korkunç olmadığı fikrini verebiliyor; ama kuzey yönü yüzlerce metre yüksekliklerden oluşan kayalıklarla dolu. Aynı yapı İran-Irak sınırında Türkiye'den 100 kilometre uzaklıktaki Kandil Dağı'nda da mevcut. İran açısından bakıldığında Kandil'e operasyon hiç zor değil, aksine çok basit. Teröristleri uzun menzilli top atışlarıyla düz ovada yürürken bombalıyor. Peki Türkiye, İran kadar şanslı mı? Kesinlikle hayır. Çünkü Türkiye'nin Kandil Dağı'nın Kuzey Irak tarafı dik kayalıklarla dolu. Teröristler sürekli hakim arazi denilen ateş üstünlüğünün sağlandığı bölgede duruyor. Yüz metre yerin altına inebilen bu sarp kayalıklar da Mehmetçiğin mücadelesini önemli ölçüde kırıyor. Kandil Dağı, 235 kilometreden 317 kilometreye kadar olan alanı kapsıyor. Dağın zirve noktası 3 bin 500 metre. PKK kamplarının bulunduğu yerlere ulaşım çok zor. Şartlar 'pusu atılmaya' çok müsait. Bugün Kuzey Irak'taki PKK'lı sayısı 3 bin 500 ile 5 bin arasında değişiyor. PKK'nın, silah ve ideolojik eğitim verilen 15 büyük kampı olduğu biliniyor. Bu kamplarda İran, Suriye, Irak ve Avrupa'dan gelen teröristler çoğunlukta. İranlılar, PJAK adı altında İran'a dönük eylemler yapmakta. Bugüne kadar yapılan 24 sınır ötesi operasyondan ilki Ankara ile Bağdat arasında Sınır Güvenliği ve İşbirliği Anlaşması imzalanmasından sonra 25 Mayıs 1983 tarihinde gerçekleştirildi. TSK 8 kilometre içeri girdi. 1990'daki operasyonda ise Erbil, Selahaddin ve Zaho'ya istihbarat ağırlıklı Türk güvenlik güçleri yerleştirildi.

Tunceli kırsalında operasyon

Tunceli Alay Komutanlığı'na bağlı çok sayıda Özel Harekât timinin dün sabah Skorsky helikopterlerle, Ovacık ilçesine bağlı Munzur Dağları, Ahponos Vadisi ve Ovacık-Erzincan sınırındaki hakim tepelere indirme yaptığı bildirildi. Zaman zaman sıcak temasın yaşandığı bölgede 15 kişilik terörist grubunun Erzincan'a geçme çabası içinde oldukları öğrenildi. Ali Haydar Gözül, Tunceli

İSMAİL AVCI-DİYARBAKIR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious