Sınır ötesine DTP yorumu

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

DTP Genel Başkanı Türk,Sınır ötesi operasyonun çözüm getirmeyeceğini,, çözümsüzlüğü derinleştireceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, terör örgütü PKK'ya yönelik sınır ötesi bir askeri harekatın çözüm getirmeyeceğini, aksine çözümsüzlüğü derinleştireceğini dile getirdi. Türk, yapılmasına ihtimal vermediği sınır ötesi harekatı 'İsrail özentisi' olarak değerlendirdi.
Türk, DTP Genel Merkezi'nde basın mensuplarına açıklamada bulundu. İsrail'in Lübnan'a yönelik operasyonunun bölgedeki gerilimi en üst seviyeye tırmandırdığını dile getiren Türk, "Bölgesel bir savaş tehlikesi gündeme gelmiştir' dedi. Türkiye'de endişe verici çatışmaların yaşandığını kaydeden Türk, "Bu koşullar altında özellikle İsrail'e özenerek, sorunu ülke içinde demokratik zeminde ve barış içinde çözmek yerine sınıra yapılan 250 bin kişilik askeri yığınakla, Irak'a yapılması düşünülen operasyonlarla çözüm bulacağını düşünen yaklaşımların çözümsüzlüğü derinleştirmekten başka hiç bir işe yaramayacağı bir yana, bu tablo bizi her zamankinden daha çok endişelendirmektedir." dedi.

Türk, "Kürt Sorunu" olarak tanımladığı sorunun ülke içinde olduğunu ve çözümünün de yine ülke içinde bulunması gerektiğini kaydetti. Türk, "Soruna sivil çözüm bulmalıyız" diye konuştu.

PKK'YA GÖREV DÜŞÜYOR

Türk, sorunun çözümü için terör örgütü PKK-Kongra Gel'e de misyon yükledi ve "Türkiye'nin bütünlüğü içinde şiddet dışı yöntemlerle sorunu çözme iddiası ile büyük değişim yaşadığını söyleyen ve bunun stratejik olduğunun altını çizen PKK-Kongra Gel'e büyük görev düşmektedir. Daha duyarlı olmaya davet ediyoruz'' dedi.

Türk, PKK'ya yönelik mesajının ardından, "Sonuçta ne askeri yığınaklar ne de geçmişte defalarca Kuzey Irak' a yapılan ve ancak aradaki uçurumu derinleştirmeye yarayan operasyonlar şeklinde yapılan askeri harekatların çözüm olmadığının, olmayacağının altını bir kez daha çizmekte yarar var'' dedi. Türk ayrıca, "Kürt sorununu yok saymak. Bu anlamda sorunu boğmak, tasfiye etmekgeçmişte olduğu gibi şiddetle bastırmak şüphesiz mümkün değildir. Kaldı ki, münkün olsa bile yaratacağı sonuç, devlete onarılmaz bir güvensizlik olacaktır'' diye konuştu.

KÜRT SORUNU OLMASA PKK OLMAZDI

Bir soru üzerine sınır ötesi operasyon yapılmasına ihtimal vermediğini dile getiren Türk, PKK lider kadrolarının tasfiyesi ile ilgili bir soru üzerine ise, "Tasfiye sorunu çözmez, bunu herkes biliyor'' dedi. "PKK, Kürt sorununun bir unsur mudur? sorusu üzerine ise Türk, "Kürt sorunu olmasaydı, PKK olmazdı'' demekle yetindi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'seçim barajını düşürebiliriz' mesajını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine ise Türk, Ne kadar somut bilmiyorum' dedi ve seçim barajının düşürülmesine destek verdiklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious