Sınır tanımayan sahtekarlardan akıl almaz tuzak

Sınır tanımayan sahtekarlardan akıl almaz tuzak.11305
  • Giriş : 20.01.2008 / 12:02:00

Elektronik ortamda evlenme vaadi ile yapılan dolandırıcılığa bir yenisi daha eklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erkekleri dolandırmak için kadınları kullanan şebeke üyeleri, evlenme vaadiyle kandırdıkları erkeklerden cep telefonu kontörü topluyorlar.

Cep telefonu, MSN'den şifre kırma yöntemi ve yine elektronik ortamda evlenme vaadi ile yapılan dolandırıcılığa bir yenisi daha eklendi. Erkekleri cep telefonundan arayan dolandırıcılık şebekesinin bayan üyeleri, diyalog kurdukları erkeklere yalnız olduklarını, kimsesiz ve çaresiz kaldıklarını, bunun için de evlilik yapmak istediklerini belirterek yakınlık teklifinde bulunuyorlar.

Eşleriyle ve ailesinde problemi olan erkekler ise bu teklif karşısında olumlu yaklaşıyor. Diyalog ilerledikçe kadın dolandırıcılar zamanla erkeklerden sürekli kontör ve para istemeye başlıyorlar. Daha çok farklı ve uzak şehirlerdeki erkekleri tercih eden kadın dolandırıcılar çaresizliklerini öne sürüp para istiyorlar.

Dolandırıcı kadınlardan birinin ağına düşen ve çocuk sahibi olmayı hayal eden G.A., iki yıl önce arkadaşının cep telefonuna gelen mesajla tanıştığı bayanın iki yıl boyunca kendisinden defalarca kontör ve yüzlerce YTL para çarptığını söyledi. Telefonda görüştüğü kadının uzun süre izini sürdüğünü ve sonunda Elazığ'ın Rüstem Paşa Mahallesinde Havuzlu Sokakta ikamet eden Ç.K. olduğunu tespit ettiğini belirten G.A. başından geçenleri şöyle anlattı: "Bu bayanla beni A.A. tanıştırdı. Bunları tanıdıktan sonra takip ettim. Erkekleri dolandırmayı kendilerine meslek edinmişler. Kendilerine buldukları formül ise diyalog kurdukları erkeklere cep telefonu ve hat aldırıyorlar. Bu numaralardan başka erkekler tespit ederek onlarla da diyaloga geçiyorlar.

Bir anda 5'den fazla telefon numarası kullanıyorlar. Sürekli kontör istiyorlar. Kontör göndermediğim takdirde evlenme kararından döneceği tehdidinde bulunuyor. 2 yıldır bıktım. Bir türlü para ve kontör talebi bitmiyor." G.A. kendisini Elazığ'lı Ç.K.'nın sürekli 536.521 51 .. (97) ve 539.264 29 .. (54) nolu telefonlardan aradıklarını ve bu numaralara defalarca kontör gönderdiğini kaydetti. Kendisinin yüreğinin yandığını belirten G.A. "Ben çocuk sahibi olmak için evlenmek istiyordum. Son olarak benden 1.000 kontör istedi. Ben de 500 kontör gönderince benimle kesinlikle evlenmeyeceğini söyledi. Ben de artık yeter dedim. Saf duygularımı istismar edip beni dolandırdılar. Başka insanlar bunların tuzağına düşmesin. Bunun için devletin görevlileri bu tür şebekelerin üzerine gitmesini istiyorum" diye konuştu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious