Sınıra dayanan askerler Hoşyar Zebari'yi endişelendirdi

Sınıra dayanan askerler Hoşyar Zebari'yi endişelendirdi.9872
  • Giriş : 29.10.2007 / 09:00:00

Zebari, Türkiye'nin K.Irak'a olası sınır ötesi operasyonu düzenlemesinin ''felaketle sonuçlanabileceğini'' öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası sınır ötesi operasyonu düzenlemesinin ''felaketle sonuçlanabileceğini'' öne sürdü. Zebari, BBC'ye verdiği demeçte, şu andaki krizin çok ciddi olduğunu ve Türkiye'nin durumun yatıştırılmasına yönelik önerilere ilgi göstermediğini iddia etti.

Türkiye'yi, terör örgütü PKK konusunda hiçbir şeyin durduramayacağını belirten Zebari, Türk ordusunun sınır bölgesine büyük çaplı takviyesinin daha geniş kapsamlı bir operasyon planladığı endişelerini doğurduğunu söyledi.

Zebari, böyle bir adımın her iki ülkedeki istikrar için "yıkıcı sonuçları" olabileceğini savundu. Bunun tek taraflı bir karar olduğu savunan Zebari, Irak hükümetinin ve halkının, dost bir komşu ülke tarafından egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün bozulduğunu görmemek için birlik olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin, Irak'tan terör örgütünün üst düzey üyelerini teslim etmesini istemesi konusundaysa Zebari, bunun yerine getirilmesi imkansız bir istek olduğunu, örgüt üyelerinin kendi denetimlerinde olmadığını, dağlarda ve silahlı olduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious