Sınırda bayram için geçişler başladı

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Ramazan Bayramı nedeniyle Türkiye'deki akrabalarını görmek isteyen Suriyeliler'in, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçişleri başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gümrükte alınan tedbirler geçişlerde izdiham yaşanmasını engelledi. Kısa süreli giriş işlemleri sonrasında görevliler geçişlerin düzenli sağlanmasına yardımcı oldular.

Bu yıl Türk vatandaşları gümrüğe girilmesine izin verilmezken, Suriyeliler sınırdan alınarak domuşlarla şehir merkezindeki Belediye Otogarı'na getirildi. Burada akrabalarını bekleyen çok sayıda Türk vatandaşı, akrabalarına kavuşmak için gelen dolmuşlara hücum etti. Akrabalarına kavuşanlar birbirlerine sarılarak hasret giderirken, kavuşamayanlar ise diğer dolmuşların gelmesini bekledi.

Suriyeli misafirler, akrabalarına halı, kilim, battaniye ve elektronik mutfak eşyaları gibi hediyeler getirdi. 2 gün de olsa görüşen vatandaşlar çok mutlu olduklarını, kendilerine bu imkanı sağlayanlara teşekkür etti. Ayrıca gümrüklerde gösterilen kolaylıklardan memnun kaldıklarını ifade ettiler.

Bu arada ticaret için de çok sayıda Kilisli, Suriyeli vatandaşların getirdiği eşyaları almak için birbiriyle yarıştı. Özellikle çay, şeker ve hediyelik kumaşlar için kıyasıya pazarlık yapıldı. Ticaret amaçlı gelen Suriyeliler, direkt Gaziantep'e gitti.

Bayramlaşma nedeniyle şehirde tüm işyerleri açık tutuluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious