Sınırda bayram izdihamı

Sınırda bayram izdihamı.15331
  • Giriş : 21.12.2007 / 18:35:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 03:36:18

4 bin 955 Suriye vatandaşı Türk akrabalarına kavuştu...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Kurban Bayramı nedeniyle Mardin'in Nusaybin ilçesi Hudut Sınır Kapısı üzerinden Türkiyedeki akrabalarının Bayram Ziyareti gelen Suriyelilerin geçişleri başladı. Geçiş esnasında zaman zaman izdihamlar yaşandı.

Suriyeli vatandaşlar, Türkiye'deki akrabalarına bayram ziyaretinde bulunmak için sabahın erken saatlerinde Nusaybin Hudut Sınır'na akın ettiler. Suriyeliler, Nusaybin Hudut Sınır kapısının Kamışlı tarafındaki bölgeden Türkiye'ye gelmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Suriye Polisi, kapı önündeki yoğunluk sebebiyle kapılar aniden açınca Türkiye'ye gelmek isteyen Suriye vatandaşları arasında izdiham yaşandı. Türkiye bölgesine giren Suriye vatandaşları "Atatürk'ün Ülkesi Türkiye'ye Hoş geldiniz'" pankartı ile Şeker ve kolonyayla karşılandılar. Protokol Bayramlaşmasına gelen Kamışlı Kaymakamı General Talat Sellem ve beraberindeki heyet, Nusaybin kaymakamı Yücel Gemici, Garnizon Komutanı P. Yarbay, Haluk Ertuğrul, İlçe Emniyet Süleyman Şahin ve İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Bnb. Mustafa Gezer tarafından sınır kapısı girişinde karşılandılar. Kamışlı Kaymakamı General Sellem, kendisini karşılayan Türk heyetine İngilizce "Günaydın" diyerek karşılık verdi. Yapılan Protokol bayramlaşmasında Suriyeli heyete şeker ve kolonya ikram edilirken, Nusaybin Yıldırım ilköğretim okulu Folklor ekibi Mardin ve Diyarbakır yöresine ait bir gösteri sundu. Bayramlaşma sonrası her iki ilçe kaymakamı ortak basın açıklaması düzenledi. Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici yaptığı açıklamada, bayramlaşmaların iki ülke vatandaşları arasındaki mevcut dostluk ve kardeşlik duygularını hem ekonomik yönden hem de sosyal yönden daha da güçlendirdiğini belirterek, "İnsanlar Bayramlarını, sevdiği dostları, akrabaları ve arkadaşlarıyla tadına vararak yaşamaktadırlar. Bizde hem Suriye hem de Türkiye vatandaşlarımızın bayramlarını daha anlamlı hale getiren bu uygulamayı sürdürmek, daha da iyileştirmek için elimizden gelen gayret içerisindeyiz. Bu vesileyle her iki ülke vatandaşlarımızın Kurban bayramını kutluyorum. İyi ve keyifli bir bayram günü geçirmelerini diliyorum" dedi.

Kamışlı Kaymakamı Talat Sellem ise, Bayramlaşma sebebiyle 4 bin 955 Suriye vatandaşının Türkiye'deki akrabalarıyla bayramlaşacağını belirterek, "Gayemiz bütün misafirlerin, çok rahat, mutlu ve huzurlu bir şekilde bayramı geçirmesini diliyoruz. Ülkemizden 4 bin 955 kişi bayramın 2. ve 3. günlerinde Türkiye'de bulunan akrabalarıyla 48 saatliğine bayramlaşacak. Bu işbirliği içerisinde elbette hepimiz mutlu olacağız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious