Sınırda bayramlaşma başvuruları başladı

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Suriye sınırının Mardin kesiminde, Suriye'deki akrabaları ile evlerinde konuk olmak sureti ile bu Kurban Bayramı'nda bir araya gelecek ailelerin yasal başvuruları başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'den geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda Suriye'deki birinci derece yakın akrabaları ile bire bir görüşme fırsatı bulan 5 bine aşkın vatandaşa, bu kez Suriye'den ayn orantıda ailenin konuk olması bekleniyor.

Kurban Bayramı'nın ikinci günü Mardin'in Nusaybin ilçesi sınır kapısından giriş yapacak Suriyeli aileler ile Türkiye tarafındaki yakın akrabaları bulundukları Suriye'nin Haseki ili Kamışlı ilçesi ve Mardin'in Nusaybin ilçe Kaymakamlıklarına gerekli yasal müracaatlarına başladı. 5'den fazla Suriyeli ailenin Türk tarafı Mardin ve il sınırları dâhilinde oturan yakın akrabalarına 24 saat misafir olacak.

Bu nedenle karşılıklı hediyeleşmeleri üzerine esnafa da büyük ölçüde katkı sağlayacağı belirtildi. Nusaybin Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kurban Bayramı dolayısı ile Türkiye tarafına geçecek Suriyeli vatandaşlarla ilgili hazırlıkların sürdürüldüğünü, yakın akrabası bulunan ailelerin kendilerine başvurmaları halinde konaklama için gerekli imkânı sağlayacaklarını söyledi. Emiroğlu, "Her 2 ülke vatandaşlarının dostluk, kardeşlik ve birinci dereceden kan bağı var. Artık tel örgülerin arkasından değil, karşılıklı olarak bir birlerinin evlerine konuk olmak sureti ile bayramlaşmalarına imkan ve olanak sağladık. Komşu Suriye ile olan ilişkilerin daha da güçlenmesi ve bu tür görüşmelerin süreklilik kazanması için de karşılıklı iyi niyet görüşmelerimiz devam etmektedir" dedi.

Türkiye-Suriye ortak sınır boyunda yer alan Mardin (Nusaybin), Kilis (Öncüpınar), Şanlıurfa (Akçakale), Hatay'ın Yayladağı, Şırnak'ın Cizre ilçesi gibi yerleşim alanlarında bulunan vatandaşların yıllardır süregelen karşılıklı bayramlaşmaları 6 yıl öncesine kadar dikenli tel örgüleri arkasından yapılırken, bugün ise idari izinle her 2 ülke vatandaşları artık bir birlerinin evlerine konuk olmak sureti ile bayramlaşma imkânı buluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious