Sınırda bayramlaşma coşkusu

Sınırda bayramlaşma coşkusu.21845
  • Giriş : 20.12.2007 / 15:27:00
  • Güncelleme : 20.12.2007 / 19:40:26

Hatay'dan 37 bin 500 kişi Suriye'deki akrabalarıyla bayramlaşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hatay Valisi Ahmet Kayhan, Sadece Hatay'dan 37 bin 500 kişinin Suriye'deki akrabalarıyla bayramlaşacağını belirterek, ''bu durum komşumuzla ilişkilerin önemini kanıtlıyor'' dedi.

Vali Kayhan, Kurban Bayramı nedeniyle Suriye'nin Bab-ül Havva Gümrük Kapısında düzenlenen protokol bayramlaşma törenine katıldı.

Kayhan ve beraberindekileri burada İdlip Valisi Dr. Atıf El Neddaf ve diğer yetkililer karşıladı. Milli marşların okunmasının ardından konuşmasına, dost ve kardeş ülke olarak nitelendirdiği Suriyelilerin bayramını kutlayarak başlayan Kayhan, bayramların toplumların heyecanı, coşkuyu ve mutlulukları paylaştıkları anlamlı günler olduğunu söyledi.

Bu yıl Hatay'dan 28 bini Cilvegözü, 9 bin 500'ü Yayladağı Gümrük Kapısı'ndan olmak üzere 37 bin 500 Türk vatandaşının, akrabalarıyla 48 saat süreyle yatılı bayramlaşmak için sabah erken saatlerden itibaren Suriye'ye gitmeye başladıklarını belirten Kayhan, ''bu yoğunluk komşularımızla ilişkilerin önemini kanıtlıyor. Son yıllardaki ilişkiler sayesinde sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda da artarak süren dostluğun her alanda kendini hissettirdiğine tanık oluyoruz'' diye konuştu.

İdlip Valisi Neddaf da Türkiye ile kardeşlik bağlarının her geçen gün geliştiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Her iki ülkenin devlet adamlarının karşılıklı ziyaretleri, kardeşlik bağlarımızı güçlendiriyor. İki ülkenin dostluk ve dayanışması gelişme ve kalkınmaya yansıyacak. Asırlardır, aynı kültürü paylaşan 2 ülkenin bu ilişkilerden en üst derecede yararlanması gerekiyor. Dayanışmanın her alana yayılması ve geliştirilmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz.''

Konuşmalardan sonra Suriye'nin kılıç kalkan ekibi çeşitli gösteriler sundu. Törende, Vali Kayhan ile İdlip Valisi Neddaf, birlikte halay çektiler.

Daha sonra her iki vali, Suriye devlet televizyonunun sorularını yanıtladılar.

Bayramlaşmaya, Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu, AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, Emniyet Müdürü Osman Çapalı, Reyhanlı Kaymakamlı Cemalattin Yılmaz, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ve diğer yetkililer katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious