Sınırda bayramlaşma heyecanı

Sınırda bayramlaşma heyecanı.18134
  • Giriş : 10.12.2008 / 15:00:00

Sınırötesi bayramlaşma için 6 bin kişi Karkamış'tan Suriye'ye geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kurban Bayramı'nı Suriye'deki akrabalarının yanında geçirmek için Karkamış Kaymakamlığına yaptıkları müracaatları kabul edilen yaklaşık 6 bin Türk vatandaşının yarısı bayramın 2. günü diğer yarısı ise üçüncü günde Suriye'ye geçti. Ancak özellikle ikinci gün geçişlerinde gerek yağmur ve gerekse de sınır kapısı önünde oluşan kalabalık dolayısıyla izdiham yaşandı.
Suriye'deki akrabaları ile bayramlaşmaya gitmek isteyen vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren Karkamış Sınır Kapısı önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Şiddetli yağış ve soğuk hava nedeniyle kapı önünde izdiham meydana gelirken, polis, vatandaşları izdiham yaratmaması ve sıraya girmeleri konusunda uyardı. Ancak uyarılar etkili olmayınca polis zor kullanmak zorunda kaldı.

Kapıda sıraya giren vatandaşlar 10'lu gruplar halinde sınırdan geçerken, kapıda yaşanan izdiham nedeniyle yaklaşık 200 Türk vatandaşı sınırdan giriş yapmayarak geri döndü. Bu arada akrabalarını ziyarete giden Türk vatandaşlarının hediye olarak daha çok halı ve soba götürdükleri gözlendi.

Karkamış Kaymakamı Ferhat Sinanoğlu, Türk vatandaşlarının 48 saatliğine Suriye'deki akrabalarını ziyaret edeceklerini, bu süre sonunda dönüş yapmayanların 3 yıl boyunca hak mahrumiyeti cezası alacağını ifade ederek “ Ramazan Bayramı'nda Suriyeliler Türkiye'deki akrabalarını ziyaret etmişti. Şimdi Türk vatandaşları karşıdaki akrabalarını ziyaret ediyor'' diye konuştu.
İki ülke arasında yapılan protokolle bayram ziyaretlerinin belli bir istikrar kazandığını, bu yıl Suriye'ye ziyaret için 7 bin 187 kişinin başvurduğunu, başvuranlar arasından 511 kişinin yasaklı olduğunu, 6 bin 676 kişinin ise Suriye'deki akrabalarıyla bayramlaşabileceğini sözlerine ekleyen Kaymakam Sinanoğlu, gümrük mevzuatına uygun şekildeki hediyelerin ve eşyaların Suriye'ye götürülebileceğini, bunun dışında olanlara ise izin verilmeyeceğini kaydederek, ''İstikrarlı bir şekilde yapılan bu uygulamanın bundan sonra da devam etmesi, iki ülke arasındaki insani, kültürel, ekonomik ve siyasi ilişkilere katkıda bulunması bizim en büyük temennimiz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*