Sınırda devasa yığınak

Sınırda devasa yığınak.16929
  • Giriş : 21.02.2008 / 16:13:00
  • Güncelleme : 21.02.2008 / 17:16:00

K.Irak sınırının sıfır noktasına bugüne kadar görülmemiş bir yığınak yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonları tüm hızıyla devam ederken, Kuzey Irak sınırının sıfır noktasına bugüne kadar görülmemiş bir yığınak yapıldı. 10 binlerce askerin sınıra konuşlanması sınır ötesi kara harekatı ihtimalini artırdı.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın sınır ötesi kara harekatı seçeneğinin masada olduğunu açıklamasından sonra gözler bir kez daha Kuzey Irak sınırına çevrildi.

Güvenlik güçleri, Mardin'in Nusaybin ilçesinden başlayıp Hakkari'nin Şemdinli ilçesine kadar uzanan yaklaşık 400 kilometrelik sınır hattında, son 3 ayın en büyük yığınağının yapılması kara harekatı ihtimalini güçlendirdi.

Alınan bilgilere göre; Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı sınırın sıfır noktasındaki Ortaköy, Andaç, Dağdibi kırsalı ile Hakkari'nin Yüksekova ve Çukurca ilçesine bağlı Cağlayan, Dilekli ve Dağlıca kırsalına on binlerce asker konuşlandırıldı. Bu bölgelerdeki yüksek tepelere konuşlanan Mehmetçik, bir yandan sınırı gözetlerken diğer yandan hazırlıklarını sürdürüyor.

Sınırın önemli geçiş noktalarında özel eğitimli askerlerin operasyon düzenlediği belirtilirken, bunlara destek vermek amacıyla hava ve karadan bölgeye asker sevkıyatı da devam ediyor. Şırnak'ın Uludere ilçesi kırsalından başlayan ve Kuzey Irak'ın Kanimasi bölgesini kapsayan Kato Dağı eteklerinin Ortaköy kırsalına bu sabah saatlerinde yaklaşık 2 bin askerin konuşlandığı öğrenildi. Bu bölgenin Kuzey Irak tarafında terör örgütünün barındığı Hakurk kampının bulunması nedeniyle önem taşıyor.

Bu arada Yüksekova 3. Taktik Piyade Tümen Komutanlığı'ndan çok sayıda birlik konvoylar halinde Uludere ilçesi karayolunda Dağdibi Köyü kırsalında doğru gitti. Dün akşam saatlerinde de 55 araçlık askeri konvoyun Yüksekova'dan Dağlıca bölgesine intikal etti.

Birliklerin Irak sınırda bulunan ve daha önce terör nedeniyle boşaltılan Uzundere, Kabaklı ve Meşeli köylerine yerleştiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious