Sınırda eller tetikte! 5 bin asker eller tetikte emir bekliyor

Sınırda eller tetikte! 5 bin asker eller tetikte emir bekliyor.13141
  • Giriş : 25.10.2007 / 02:06:00
  • Güncelleme : 25.10.2007 / 00:10:45

Muhtemel bir sınır ötesi operasyona karşı Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde yaklaşık 5 bin asker hazır bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sınır kesimine tanklar da getirildi. Türk sınırını geçtikten sonra düz bir ovaya sahip olduğu belirtilen Kuzey Irak'ta tankların geçişte zorluk yaşamayacağı vurgulandı. Saat 12.30'de iki Türk F-16 savaş uçağı sınır boyunda keşif uçuşu yaptı. Güzergahta yol boşunca mayın aramaları yapılırken, askerlere moral olması açısından da bazı kayalıklar üzerine kırmızı ve beyaz boya ile Türk bayrağı yapılması dikkat çekiyor.

Haraketli saatlerin yaşandığı Çukurca bölgesinde dün saat 20.30'dan 23.30'a kadar Kuzey Irak yönüne doğru aralıklarla 7 kez top atışı yapıldı. Türkiye ile Kuzey Irak'ı ayıran ve 49 nolu sınır taşın bulunduğu Darsinki dağında Mehmetçik 24 saat nöbet bekliyor. Termal kameralarla donatılan bu bölgede askerler Irak'a gözlüyor.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı sıfır noktalarındaki Çukurca-Uludere ve Çukurca-Hakkari güzergahında kontrol noktaları da oluşturuldu. Kritik bölgelerdeki noktalarda ise mehmetçiğin çelik yelek giyerek görev yaptığı görüldü.

DAĞLICADA MÜHİMMAT ELE GEÇTİ

Yüksekova Dağlıca bölgesinde yapılan arazi taraması sırasında, askeri birliğe saldıran PKK'lı teröristlere ait çok sayıda mühimat ele geçirildi. Güvenlik güçlerinin, arazide 3 Kalaşnikof tüfek, 36 el bombası, 1 RPG-7 roketatar, 27 roketatar mühimmatı, 153 Kaleşnikof mermisi, 10 Kaleşnikof şarjörü ve 500 gram C-4 patlayıcı madde bulduği belirtildi.

1 GÖREVLİ YARALANDI

Bu arada Hakkari'nin Şemdinli ilçesi dağlık kesiminde, arazi araması yapan güvenlik güçlerine, bir grup terörist tarafından ateş açıldığı. Teröristler tarafından açılan ilk ateşte 1 güvenlik görevlisi yaralandığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious