Sınırda terör denetimli bayramlaşma

  • Giriş : 13.10.2007 / 14:48:00

Ramazan Bayramı nedeniyle Türkiye’deki yakınlarını görmek için gelen Suriyeliler, Karkamış Sınır Kapısı’ndan terör önlemleri arasında sıkı bir denetimin ardından giriş yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bayramın 2 ve 3. günlerini Türkiye’de geçirmek için başvurularını yapan 5 bin 740 Suriyeli’den yaklaşık bin kadarı sabahın erken saatlerinde Karkamış Sınır Kapısı'na geldi. Önceki bayramlardaki sınırsız bayramlaşma ziyaretlerinin aksine bu yıl terör olayları nedeniyle denetimler artırıldı.

Polis kamerası giriş yapan tüm Suriyeliler’i kayda alırken, polis ve gümrük görevlileri ise ellerindeki şişlerle tüm poşetlerde girişi yasak olan madde aradı. Bu bayram geçmiş bayramların aksine Türkiye’ye getirilen hediyeliklere de kısıtlama getirildi. Ziyaretçilerin 2 kilonun üstündeki çay, şeker ve diğer gıda maddelerinin Türkiye’ye sokulmasına izin verilmedi. Suriye’de Ramazan Bayramı’nın ilk günü olması nedeniyle geçmiş yılların aksine yoğunluk yaşanmazken, kadın polisler de Suriyeli kadınları sıkı bir aramadan geçirdi. Karkamış Kaymakamı Abdulkadir Okay ise denetimlerim sıkılığının yasa gereği olduğunu ancak bu yıl terör olayları nedeniyle kontrollerin artırıldığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious