Sınırdaki aileler perişan oldu

Sınırdaki aileler perişan oldu.12425
  • Giriş : 17.09.2007 / 17:48:00

ABD'nin 2003 yılında Irak'a girmesinden sonra Habur Sınır Kapısı'nda işler iyice kesatlaştı. Bölgede geçimini şoförlük yaparak sağlayan insanlar, birbiri ardına ölen arkadaşlarından sonra can korkusuyla Irak'a gidemez oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaşanan güvensizlik, Mardin ve Şırnak gibi sınır illerindeki dar gelirli aileleri perişan etti. Irak tarafındaki huzursuzluk Güneydoğu'daki 58 bin kamyoncunun ekmeğine mani oldu.

Mardin'de kayıtlı kamyon sayısı 3 bin 500'ken, yaşanan gerginlikten sonra bu sayı bin'e kadar düştü.

Mardin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Baraj, ABD'nin Irak'ı işgal etmesinden sonra Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki nakliye sektörünün öldüğünü belirterek, 58 bin kamyoncunun ekmeğinden olduğunu anlattı.

Edirne, Hakkari ve İpek yolu üzerinden Habur'a kadar uzanan yolda 10 bin ile 20 bin kamyonun seyrettiğini kaydeden Baraj, ABD'nin Ortadoğu'daki çıkarları yüzünden şoförlerin tek tek öldürüldüğünü, bunun da diğer şoförleri olumsuz etkilediğini ifade etti.

Baraj, "Bugün Habur'a gidecek araç bulamıyoruz. Bir yandan can güvenli bir yandan Irak'taki güvensizlik yüzünden şoförler gitmek istemiyor. Giden şoför de, ailesiyle helalleşiyor. Kelle koltukta gidiyor. Irak'ta 60 arkadaşımızı kaybettik. Birçok arkadaşımız aracını hurdaya çıkardı. 4 yıl boyunca sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde milyonlarca YTL zararımız oldu." dedi.

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Tutaşı ise Türkiye'nin ekmek teknesi konumundaki Irak'ın ABD tarafından işgal edilmesinden sonra bölgenin aç kurtlar sofrasına döndüğünü söyledi.

200 binden fazla insanın Habur'dan ekmek yediğini ifade eden Tutaşı, "Elimizdeki yumurtlayan tavuğu başka ülkelere kaptırdık. Bizim bugüne kadar Irak'ta oluşturduğumuz iş potansiyelinin kaymağını ABD ve diğer müttefikleri yedi. Şimdi Türkiye kırıntılarla idare ediyor. Türkiye bölgede artık gücünü göstermeli. Şoförlerin can güvenliğini sağlamalı ve Habur'u eski günlerine kavuşturmalı." diye konuştu.

20 yıllık kamyon şoförü Ahmet Bulut da, Irak'a 4 yıldır gidemediğini için tankerini sattığını belirterek, ekmek teknelerinin ABD tarafından zorla alındığını ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious