Sınırdaki Mehmetçik'lerin bayramı

Sınırdaki Mehmetçik'lerin bayramı.20702
  • Giriş : 08.12.2008 / 23:45:00
  • Güncelleme : 08.12.2008 / 23:35:21

Türkiye, Kurban Bayramı'nın birinci gününü huzur içinde kutlarken, sınırda görev yapan Mehmetçik ise...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay Başkanlığının sınır birliklerine düzenlediği basın turu kapsamında, Irak sınırının sıfır noktasındaki Beyaztepe Üs Bölgesi ile Gürvil Jandarma Sınır Bölük Komutanlığı ziyaret edildi.

23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Tahir Bekiroğlu, Beyaztepe Üs Bölgesi'nin, Şırnak'ın 60. kilometre güneydoğusunda yer aldığını, bölgenin güneyinde Irak'ın Kato dağları ile terör örgütünün Haftanin kampının bulunduğunu belirtti.

Tümgeneral Bekiroğlu, ''Birliğimiz hava şartları ne olursa olsun görevlerini sürdürmeye, sınırımızda güvenliği sağlamaya devam etmektedir. Buradaki coğrafi zorluklar vazifemizi engellememektedir. 'Her şey vatan için' diyen Mehmetçik, her zorluğun üstesinden gelmektedir'' diye konuştu.

Üssün güneyindeki vadinin teröristlerin Türkiye'ye yaklaşma istikameti olduğunu, bölgenin 24 saat gözetlendiğini ifade eden Tümgeneral Bekiroğlu, bölgede zaman zaman terörist görüntüsü alındığını, ancak TSK'nın buradaki varlığıyla caydırıcılığın sağlandığını anlattı. Tümgeneral Bekiroğlu, dün gece burada nöbet tutan askerlerin eksi 8 derecede görev yaptıklarını belirterek, personelin soğuk iklim kıyafetleri sayesinde problem yaşamadıklarını ifade etti.

Daha sonra Üs Komutanı Jandarma Üsteğmen Talip Sevim, Tümgenerel Bekiroğlu'na hudut tekmili verdi.

Üste görev yapan askerlerin bayramını kutlayan Tümgenerel Bekiroğlu, ''Bugün dinimizin kutsal günlerinden Kurban Bayramı'nı sınır hattında ailenizden uzak kutluyorsunuz. Bu onurlu görevi ifa etmenin kıvancı içinde olduğunuzu biliyorum. Sizin bu zor koşullarda yaptığınız görevle milletimiz huzur içinde bayram yapıyor. Bu bakımdan sizi kutluyorum. Bayram gününde ülkemizin sınırını koruyarak böyle şanlı bir görevi ifa etmenin gururu içerisindesiniz'' dedi.

Tümgeneral Bekiroğlu, daha sonra üste görev yapan asker ve korucuları tek tek yanaklarından öperek, bayramlarını kutladı.

-''AİLEM ÜZÜLMESİN''-

Irak sınırında görev yapan askerlerden Aykut Kılıç, kutsal vatan görevini burada yapmaktan gurur duyduğunu belirterek, ''Ailem yanlarında olamadığımız için üzülmesin. Burada arkadaşlarım ve komutanlarımla birlikte olmaktan mutluyum. Türk milletinin bayramını kutluyorum'' dedi.

Geçici köy korucusu Hüseyin Yürek de 20 senedir korucu olduğunu belirterek, ''Vatanımızı seve seve koruyoruz. Burada 13 yıldır görev yapıyorum. Bayram önemli değil, yeter ki vatanımızı koruyalım. 3 gün sonra köyümüze döner çocuklarımızla bayramlaşırız'' diye konuştu.

Sınırda 2 bin 106 metre yükseklikteki tepede Mehmetçiğin korucularla birlikte görev yaptığı üsten, 2 bin 54 metre yükseklikteki Gürvil Jandarma Sınır Komutanlığı bölgesine geçildi.

Hudut tekmili aldıktan sonra buradaki askerlerle de bayramlaşan Tümgeneral Tahir Bekiroğlu, ''Sizler sınır hattında görev yaptıkça milletimiz huzur içinde bayramını kutluyor. Bu kartal yuvasında görev yapan Mehmetçiklerimizle gurur duyuyorum. Bayramınız kutlu olsun'' dedi.
Üs bölgesinden, Irak'ın Zaho kentinin görüldüğünü belirten Bekiroğlu, burada Irak ile Türkiye sınırını ayırın Hezil çayının aktığını anlattı.

Üssün karşısındaki vadide terör örgütünün zaman zaman kullandığı Sinat kampının yer aldığını ifade eden Bekiroğlu, sınırda alınan güvenlik tedbirleri sayesinde teröristlerin bu bölgelere yaklaşmakta zorlandığını kaydetti.

Bayramın ilk gününü havada uçan kartallarla birlikte mevzilerde geçiren Mehmetçiğin moralinin yüksek olduğu görüldü.

Vatani görevini yapmak için Konya'dan Irak sınırının sıfır noktasına gelen Musa Tunç, ''Ailemden uzak olabilirim ama vatanımızı korumak için buradayız. İnşallah akşam ailemle bayramlaşacağım, beni merak etmesinler'' dedi.

Sınırda görevli bir başka asker Mehmet Namaç da burada görev yapmaktan gurur duyduğunu belirterek, ailesinin ve tüm Türkiye'nin bayramını kutladı.

-KADIN ASKERLER DE SINIRDA-

Irak sınırındaki birliklerde kadın askerler de görev yapıyor. Basın mensuplarının taşındığı helikopterlerden birinde üsteğmen Hülya Ercan görev alırken, Tümen Karargahı'nda da Tabip Yüzbaşı Nihal Eryılmaz Mehmetçiğin sağlık sorunlarıyla ilgileniyor. Bayramı burada geçirmenin zannedildiği kadar kötü olmadığını söyleyen Eryılmaz, ''Arkadaşlarım ve komutanlarım destek oluyor. Ailemi özlüyorum ama sonraki bayramlarda bilikte oluruz'' diye konuştu.

-MEHMETÇİK BAYRAMDA DA AFGAN HALKIYLA KUCAKLAŞTI-

Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nde (ISAF) görev yapan Türk askeri, Kurban Bayramı coşkusunu Afgan halkıyla birlikte yaşadı.

Sabah saatlerinde Kabil'deki Türk askerlerinin ana karargahı Kamp Doğan'da bayramlaşma töreni düzenlendi. Törende konuşan Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanı Kurmay Albay Faruk Sungur, toplumsal kaynaşmanın en güzel örneğinin yaşandığı Kurban Bayramı'nda dost ve kardeş ülke Afganistan'da görev yaptıklarını belirterek, Mehmetçiğin 7 yıldır Kabil'de bulunduğunu hatırlattı.

Afgan halkıyla dayanışmanın, Türkiye'nin kurucusu Atatürk ve Afganistan'ın kurucusu Amanullah Han'ın 89 yıl önceki dostluğu ile başladığını vurgulayan Kurmay Albay Sungur, Büyük Önder'in ''Yurtta sulh cihanda sulh'' sözlerini anımsatarak, ''Afgan halkının huzur içinde bayramı geçirmesi için bu ülkede görev yapıyoruz'' dedi.

Konuşmasının ardından Türk askerlerinin tek tek bayramını kutlayan Kurmay Albay Sungur, törene katılan Azerbaycan ve Arnavutluk askerleriyle de ayrı ayrı bayramlaşarak, şeker ikram etti.

Tören sonrası Kamp Doğan'ın bulunduğu bölgedeki bir camiyi ziyaret eden Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanı Kurmay Albay Faruk Sungur ve beraberindeki subaylar, Afgan halkı ve çocuklarla bayramlaştı.

Özellikle çocukların büyük ilgisiyle karşılanan Mehmetçik, bayramlarını kutladıkları çocuklara şeker dağıttı. Yaya olarak bölgedeki yerleşim birimlerini dolaşan Türk askerleri, tekrar yürüyerek ana karargaha döndü.

Bu arada, kampın bulunduğu bölgede yaşayan çok sayıda Afgan çocuğun, Türk askerleri ile Türkçe konuşması dikkati çekti.

Türk askerleri tarafından 20 büyükbaş ve 30 küçükbaş olmak üzere toplam 50 kurban kesildiği öğrenilirken, kurban etlerinin bölgedeki 400 aileye dağıtılacağı belirtildi.

Mehmetçik ayrıca bayram nedeniyle 500 aileye de gıda paketleri dağıttı.

-TÜRK ASKERİNİN BÖLGEDEKİ FAALİYETLERİ-

Kabil'de güvenliğin yanı sıra insani amaçlı projelere de imza atan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı, sağlık, sosyal ve kültürel alanlarda çalışmalar yürütüyor.

Bu çalışmalar kapsamında kent merkezindeki bir camiyi restore eden Türk askerleri, su sıkıntısının bulunduğu Kabil'in güneyindeki Kakacabbar bölgesinde de 15 ayrı su kuyusu açtı.

Bugüne kadar Kabil'in değişik bölgelerinde dil kursları açan Mehmetçik, 730 Afganlıya Türkçe öğretirken ayrıca yüzlerce Afganlıya, halı dokuma, dikiş nakış, bilgisayar ve marangozluk eğitimi verdi.

Kamp Doğan'daki karargahta bulunan hastanede görev yapan 6 doktor ve 3 hemşire ise Afganistan'ın değişik bölgelerinden gelen günde 150 hastaya sağlık hizmeti verirken, tedavileri için de ücretsiz ilaç veriyor.

Zaman zaman bölgede sağlık taramalarının yapıldığını belirten yetkililer, ayrıca Mehmetçiğin Afgan askeri ve polisine de eğitim verdiğinin altını çizdi.

Yetkililer, önümüzdeki günlerde de ihtiyaç sahibi Afgan ailelere kömür yardımında da bulunulacağını belirterek, Mehmetçiğin Afgan halkıyla bütünleşmesinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*