Sınırı 6 kez geçen F16'lar, PKK'nın 330 kampını yok etti

Sınırı 6 kez geçen F16'lar, PKK'nın 330 kampını yok etti.6778
  • Giriş : 04.02.2008 / 22:35:00
  • Güncelleme : 04.02.2008 / 22:37:17

Amerika ile anlık istihbarat paylaşımına başlayan Türkiye, örgüte ait 330'un üzerinde hedefi vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 28 Kasım 2007 tarihinden itibaren sınır ötesi harekat konusunda yetkilendirilmesinin ardından terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak kampları havadan vurulmaya başlandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri; kendisine verilen yetki çerçevesinde Irak'ın kuzeyinde bulunan teröristleri etkisiz hale getirmek için gereken askeri tedbirleri aldı.

Güvenlik güçleri terörle mücadelede ağır kış şartlarına rağmen operasyonlarını sürdürüyor. Hava ve karadan yaptığı başarılı operasyonlarla terör örgütünün kamplarını yerle bir etti.

Bu kapsamda; ilk operasyon 1 Aralık 2007 tarihinde gerçekleştiren güvenlik güçleri, karadan Kuzey Irak'a girdi. Belirlenen noktalar etkisiz hale getirildi. Operasyonlarını Amerika ile birlikte aldığı anlık istihbaratla devam ettiren güvenlik güçleri, 16, 22 ve 26 Aralık 2007 tarihlerinde terör örgütünün kamplarının bulunduğu Kandil Dağı'na havadan operasyon düzenledi.

Belirlenen 330'un üzerindeki hedef tam isabetle vurulurken; 200'e yakın teröristte öldürüldü. 2008 yılında da terörle mücadeleye ara vermeyen Türk Silahlı Kuvvetleri, havadan F-16 savaş uçaklarıyla 2 defa sınır ötesi operasyon düzenledi. Güvenlik güçleri, 15 Ocak ve 4 Şubat'ta düzenlediği sınır ötesi operasyonla terör örgütüne büyük darbe vurdu.

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları son operasyonda Irak'ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefleri yerle bir etti. Hava taarruzu esnasında istihbarat kaynaklarınca tespit ve teyit edilen 11 adet hedef grubu (yaklaşık 70 hedef) ateş altına alındı. Hedefleri tam isabetle vuran savaş uçakları, üstlerine güvenli bir şekilde döndü.

Bölgedeki sivil halkın operasyonlardan etkilenmemesi için azami hassasiyet gösterildiğini açıklayan Genelkurmay Başkanlığı, kendisine verilen yetki çerçevesinde operasyonlarına kararlılıkla devam edeceğini bildirdi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious