Sınırı aşacak bayram coşkusu

  • Giriş : 11.10.2007 / 11:49:00

Sınırı geçerek yapılan bayramlaşma için geçen yıl 62 bin kişi başvururken, rakam bu yıl 70 bine ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tel örgüler arkasında karşı taraftakilerle konuşup hediyeleşmek bayram günlerinin değişmez görüntüsüydü. 'Görüntüsüydü' diyoruz; çünkü o günler artık geride kaldı. Türkiye ve Suriye'nin imzaladığı protokolle, artık iki ülke vatandaşları sınırı aşıp akrabalarıyla doyasıya bayramlaşabilecek.

Türkiye ve Suriye arasında imzalanan protokol gereği sınırda bulunan Mardin, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay sınır kapılarında bayramlaşma için akrabalarının yanına gidecek vatandaşların kayıt işlemleri sona erdi. Geçen yıl 62 bin kişi sınır bayramlaşması için başvurmuştu bu yıl rakam 70 bini aştı. Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Nusaybin Kaymakamlığı ile Suriye'nin Haseki ve Kamışlı kaymakamlıkları arasında yapılan protokole göre Ramazan Bayramı'nın 2. gününde 3 bin 50, 3. gününde de 5 bin 750 kişi olmak üzere toplam 6 bin 100 kişi yakınlarıyla bayramlaşmak için Suriye'ye geçecek. Nusaybin Kamışlı sınır kapısındaki hazırlıkların tamamlandığını belirten Kılıçlar, geçmiş yıllarda sınır boylarında yaşanan tel örgüler arkasındaki çağ dışı manzaraların artık tekrarlanmayacağını sözlerine ekledi. Önceki yıllarda olduğu gibi gümrük mevzuatları anlaşmasına göre terör, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı suçlarından sabıkası bulunanların başvurusu kabul edilmeyecek.

Hatay'da Ramazan Bayramı'nın ikinci ve üçüncü gününde Suriye'den gelecek 7 bin kişi Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçerek Türkiye'deki akrabalarının yanında iki gün kalacak. Şanlıurfa'dan yakınlarına bayram ziyaretinde bulunmak için izin alanların sayısı ise 6 bin. Geçtiğimiz yıl Kilis'ten 23 bin 791 kişi Suriye'ye geçerken, bu yıl aynı şekilde Türkiye'den Suriye'ye 24 bin kişi geçerek, akrabalarını ziyaret etme fırsatı bulacak.

Suriye sınırındaki Kilis, Mardin, Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa'da bayramlaşma telaşı şimdiden başladı. Akrabalarını ziyaret etmek için Suriye'ye gidecek Türkler şimdiden alışverişe başladı. Mardin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı M.Ali Tutaşı, sınırdaki bayramlaşmanın ekonomiyi canlandırdığına dikkat çekerek, "Özellikle sınır bölgesinde Suriye'ye komşu olan Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay'da son günlerde yoğun bir bayram alışverişi yapılmaktadır. Komşu ülkedeki akrabalarını ziyaret etmek isteyenler, hediyeler alarak, esnafın canlanmasını sağlıyor. Aynı şekilde Suriye'den gelecekler de Türkiye'den alışveriş yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Keşke sınırdaki bayramlaşma, sınırlı kalmasa. Herkesin her iki ülkedeki akrabalarını rahatlıkla ziyaret etme imkanı olsaydı. Hem iki ülke arasındaki dostluk bağları güçlenirdi hem de ekonomimize büyük bir katkı sağlardı." dedi.

Sınırda bayramlaşma Suriye ve Türkiye arasında geçmiş yıllarda yaşanan soğuk rüzgârlar sebebiyle sınırın iki yakasındaki akrabaların, tel örgülerden birbirlerine hediyelik eşyalar atması şeklinde yapılıyordu. 2000 yılından itibaren Suriye ve Türkiye'de sınır şehirlerinin valilerinin bir araya gelerek protokol imzalamalarından sonra sınırda bayramlaşma yapılıyordu. 7 yıl boyunca Türkiye ve Suriye'deki akrabalar, 48 saatliğine birbirilerine misafir olarak gidip geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious