Sınırlar Bayram'da şenlenecek

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Ramazan Bayramı öncesi Türkiye ve Suriye arasında imzalanan protokol gereği Mardin, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay'daki sınır kapılarında bayramlaşma heyecanı başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu yıl Mardin'den bayramın ikinci ve üçüncü günlerinde toplam 5 bin 500 kişi Suriye'nin Haseki, Kamışlı ve Derbisiye illerinde bulunan akrabalarının yanına gidecek.

Vali Mehmet Kılıçlar, Nusaybin Kaymakamlığı ile Suriye'nin Haseki ve Kamışlı kaymakamlıkları arasında yapılan protokole göre, Ramazan Bayramı'nın 2. gününde 2 bin 750, 3. gününde 2 bin 750 kişi olmak üzere toplam 5 bin 500 kişinin yakınlarıyla bayramlaşmak için Suriye'ye geçeceğini belirtti.

Nusaybin ilçesindeki Kamışlı Sınır Kapısı'nda hazırlıkların tamamlandığını belirten Kılıçlar, geçtiğimiz yıllarda sınır boylarında tel örgüler arasında yaşanan çağdışı manzaraların artık tarihe karıştığını da sözlerine ekledi.

Hatay'da Ramazan bayramının ikinci ve üçüncü gününde Cilvegözü Sınır Kapısı'nda Suriye'den 7 bin kişi sınır kapısından geçerek Türkiye'deki akrabalarının yanında 2 gün kalacak. Şanlıurfa'dan Suriye'ye 5 bin kişinin akrabalarını ziyaret etmesine izin verildi. Geçtiğimiz yıl Kilis'ten 23 bin 791 kişi Suriye'ye geçerken, bu yıl aynı şekilde Türkiye'den Suriye'ye 24 bin kişi geçerek, akrabalarını ziyaret etme fırsatı yakaladı.

Suriye sınırındaki Kilis, Mardin, Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa'da bayramlaşma telaşı şimdiden başladı. Akrabalarını ziyaret etmek için Suriye'ye gidecek Türk vatandaşları şimdiden alış veriş yapmaya başladı. Geçtiğimiz yıl bayramlaşmak için toplam 62 bin başvuru yapıldığı belirtilirken bu yıl bu sayının 70 bini aşacağı ifade edildi.

Sınırda bayramlaşma Suriye ve Türkiye arasında geçmiş yıllarda yaşanan soğuk rüzgârlar sebebiyle sınırın 2 yakasındaki akrabaların, tel örgülerden birbirlerine hediyelik eşyalar atması şeklinde yapılabiliyordu.

2000 yılından itibaren Suriye ve Türkiye'de sınır şehirlerinin valilerinin bir araya gelerek sınırda bayramlaşma için protokol imzalamalarından sonra sınırda bayramlaşmalar yapılıyordu. 4 yıldır da Türkiye ve Suriye'deki akrabalar, 48 saatliğine birbirilerine misafir olarak gidip geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious