Sinop'ta 2 bin yıllık tarih çıktı

Sinop'ta 2 bin yıllık tarih çıktı.13173
  • Giriş : 21.11.2008 / 20:13:00

Sinop'u çevreleyen tarihi Sinop Kalesi'nin iç bölümünde kalan ve yıllardır terminal olarak kullanılan alanda yapılan kazılarda, 2 bin yıllık kale temelleri bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eski terminalin taşınması sonrası kale surlarında başlatılan onarım çalışmaları kapsamında Sinop Müzesi tarafından başlatılan kazı çalışmalarında, eski terminalin altından tarih çıktı.

Bulunan 2 bin yıllık kale temellerinin muhteşem bir mimari özelliğe sahip olduğu, çok ince bir işçilik ve mimaride kullanılan özel bir hesaplama yöntemiyle yapıldığı belirtiliyor.

Yaklaşık 2 bin 200 yıl önce Helenistik dönemde Mitridatlar tarafından yapılan tarihi Sinop Kalesi'ndeki kalıntılar, kısa süre sonra tamamen gün yüzüne çıkacak. Kazıların tamamlanması sonrası eski çağlarda kentin karadan giriş kapısını oluşturan kale surları ve kemerler tekrar inşa edilecek.

Kazılar hakkında bilgi veren Sinop Müzesi arkeologu Fuat Dereli, temellerin 2 bin yıl öncesine ait olduğunu söyledi. Tarihi Sinop Kalesi'nin tekrar ayağa kaldırılması için bulunan temel kalıntılarının rehber niteliğinde olduğunu belirten Dereli, "Eskiden kazı yaptığımız noktada muhteşem güzellikte kale surları mevcuttu. Fakat 1940'lı yıllarda bu kale surları sökülerek otogar yapılmış. Bizim amacımız Sinop kale surlarımızın tamamını ayağa kaldırmak ve eskiden olduğu gibi bu kale surlarının kentin dört tarafını çevrelemesini sağlamak. Bunun için bu arkeolojik kazı çok önemli. Biz burada eski kaleye ait temel kalıntılarını bularak, bu doğrultuda restitüsyon projesini oluşturacağız. Bu kaleyi yeniden kurabilmek, kurgulayabilmek ve bilimsel manada yapabilmemiz için bu temel kalıntıları ve bulgulara ihtiyacımız var. İlk bulgulara göre burada bulunan temeller Roma dönemine ait. Yani yaklaşık 2 bin yıllık" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*